Regeneracja zniszczonych i wysuszonych dłoni

Regeneracja zniszczonych i wysuszonych dłoni

Częste mycie oraz dezynfekcja rąk podczas pandemii stały się koniecznością. Konsekwentne oraz pilne przestrzeganie tej zasady może jednak nieść niezbyt przyjemne skutki dla naszych dłoni. Jeżeli więc nie zajmiemy się ich pielęgnacją w porę, to możemy zmagać się z problemem wysuszonej skóry. Zbyt późne zajęcie się wysuszonymi dłońmi może przyczynić się do bolesnych ran. Dlatego w obecnych czasach niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja dla zniszczonej skóry na naszych dłoniach.

Przyczyny przesuszonej skóry dłoni

Ciągłe używanie płynu do dezynfekcji przyczynia się do nadmiernego wysuszania się naszych dłoni. Zapominanie o lekkim kremie nawilżającym, użytym tuż po umyciu rąk, skutkuje przesuszoną i szorstką skórą. Jeżeli nie zadbany w porę o nasze dłonie, to spierzchnięta skóra zaczyna boleśnie pękać. Wygląda to nie tylko nieestetyczne, ale także powoduje to duży dyskomfort w życiu codziennym.

Przyczyn zniszczonej skóry dłoni może być jednak wiele. Czasami sprawcą może być choroba – cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Jednak w zdecydowanej większości przypadków za wysuszenie dłoni odpowiadają detergenty, zmienna temperatura oraz płyn do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Wszystko to przyczynia się do nadmiernego przesuszenia, przez pozbawienie skóry płaszcza lipidowego. Płaszcz ten to niewidoczna i tłuszczowa bariera ochronna, dzięki której nasze dłonie są zabezpieczone przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. Zbyt silne środki czystości oraz zawarty w nich alkohol sprzyja niszczeniu tej bariery, przez co nasze dłonie stają się szorstkie.

Pielęgnacja zniszczonych dłoni

Aby chronić swoje dłonie przed nadmiernym wysuszaniem, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Na nic zdadzą się wszelkie próby regeneracji naszych dłoni, jeżeli nie będziemy stale o nie dbać i nie przestaniemy ich niszczyć. Pamiętajmy, że skóra na dłoniach – wbrew pozorom – jest delikatna, dlatego wymaga szczególnej ochrony.

Zniszczone oraz przesuszone dłonie należy zatem zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tym celu trzeba nosić odpowiednie rękawiczki – zarówno w czasie zimy, jak i prac domowych. Oprócz tego należy myć ręce w letniej wodzie – ta zbyt gorąca sprzyja i wysuszaniu się. Jednak przede wszystkim pamiętaj o częstym nawilżaniu. Nie zapominaj więc o kremowaniu rąk po każdym ich umyciu. Pomoże to nawilżyć suchą skórę, której brak jest warstwy ochronnej z sebum oraz lipidów. Warto również mieć ten kosmetyk przy sobie. Nosząc go zawsze w torebce możesz nakładać go poza domem np. w pracy.

Dodaj komentarz