Zbiorniki na wodę – do czego można je wykorzystać?

Zbiorniki przeznaczone na wodę są obecnie znacznie tańsze, częściej spotykane i łatwiej dostępne niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Bez problemu można zakupić przez Internet zbiorniki o bardzo różnorodnej pojemności, zarówno bardzo niewielkie, jak i duże. Tylko do czego można je właściwie wykorzystać i jakiego rodzaju wodę można w nich przechowywać?

Zastosowanie zbiorników na deszczówkę

Zbiorniki na wodę można wykorzystać przede wszystkim do zbierania tak zwanej deszczówki. Woda deszczowa w swojej pierwotnej formie jest niezdatna do spożycia przez ludzi – można ją oczywiście oczyścić, natomiast, jeśli tego nie zrobimy, to absolutnie nie powinniśmy jej pić. Nie oznacza to jednak, że bez oczyszczania nie ma ona żadnych zastosowań. Przeciwnie, jest wiele czynności, do których można ją wykorzystać, ponieważ nie wiążą się ze spożywaniem jej przez ludzi (czy inne stworzenia – wody deszczowej nie należy też na przykład dawać do picia swoim zwierzakom).

Wśród nich można wymienić przede wszystkim podlewanie roślin, ale też spłukiwanie WC czy pranie. Ubraniom czy roślinom nie zaszkodzą znajdujące się w deszczówce substancje, które czynią ją niezdrową dla ludzi, więc takie zastosowania są jak najbardziej dopuszczalne. Szczególnie użyteczna deszczówka będzie dla osób, które mają na swojej działce wiele kwiatów czy grządek warzywnych, do podlania których potrzebne jest wiele litrów wody, co zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami, jednak nie tylko dla nich.

Warto pamiętać, że deszczówka jest całkowicie darmowa. To, ile spadnie jej na naszą posesję, jest od nas niezależne – w jednym roku może to być więcej, w drugim mniej, wiele też zależy od lokalizacji. Nie powinniśmy deszczówki marnować, ponieważ możemy dzięki niej oszczędzić sporą sumę, którą normalnie wydalibyśmy na wodę z miejskich wodociągów czy wypompowanie wody z własnej studni.

Zbiorniki na wodę pitną

Często nie zwracamy na to uwagi, ale zbiornik na wodę deszczową może również spełniać normy dotyczące przechowywania cieczy przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Informację na ten temat znajdziemy w opisie produktu. Co to oznacza w praktyce? Możemy w nim trzymać deszczówkę, której oczywiście pić nie należy, ale nada się także do magazynowania innych rodzajów płynów, takich jak choćby:

  • woda pitna
  • mleko
  • soki.

Mogą one być dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na zrobieniu zapasów na czarną godzinę i chcącym bezpiecznie, a także wygodnie przechowywać duże ilości płynów, aby w każdej chwili ludzie mogli z nich skorzystać bez żadnego zagrożenia dla zdrowia. Obsługa tego typu zbiorników, zarówno w zakresie ich uzupełniania, jak i korzystania z nich, jest bardzo prosta i każdy powinien sobie z nią poradzić.

Dodaj komentarz