Parapety we wnętrzu – jaki parapet wybrać i na co zwrócić uwagę?

Parapety we wnętrzu – jaki parapet wybrać i na co zwrócić uwagę?

Na etapie wykańczania domu bądź mieszkania inwestor musi się zmierzyć z podjęciem wielu, czasem z pozoru prozaicznych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiednich parapetów do wnętrza, które są nieodłącznym elementem każdej nieruchomości. Parapety powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne i pasujące do stylu danego wnętrza. Warto więc poświęcić trochę czasu na ich wybór. Zobacz jaki parapet wewnętrzny wybrać i na co warto zwrócić uwagę.

Parapet dopasowany do pomieszczenia

Nie tylko parapet, ale także inne elementy takie jak blaty, oświetlenie i meble powinny być dopasowane do rodzaju pomieszczenia, w którym się znajdą. Inne produkty sprawdzą się w wilgotnej łazience, a inne w kuchni, w której na blatach i parapetach często kładziemy gorące przedmioty. Już na etapie projektowania domowych wnętrz weź pod uwagę, jakie warunki panują w danym miejscu. Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby parapety w całym domu były takie same i były utrzymane w jednym stylu. W ten sposób unikniesz chaosu – wybierze jeden kolor i wykończenie tego elementu.

Rodzaje parapetów

Obecnie możemy wybierać spośród kilku rodzai parapetów. Różni je przede wszystkim materiał, z którego są one wykonane oraz cena i funkcjonalność. Możemy wyróżnić parapety: drewniane, PCV, kamienne, ceramiczne. Parapety drewniane dobrze odnajdą się we wnętrzach w stylu rustykalnym i skandynawskim. Są stosunkowo trwałe, jednak mogą tracić na jakości pod wpływem wilgoci. Należy je impregnować, aby przez lata wyglądały doskonale.

Parapety PCV to zdecydowanie jedno z popularniejszych rozwiązań. Są one tanie, ale odporne na zniszczenie. Niestety pod wpływem nieprawidłowego użytkowania mogą pękać. Występują w wielu kolorach i są łatwe do czyszczenia. Parapety kamienne wykonane np. z marmuru lub granitu są bardzo eleganckie i przyciągają wzrok. Są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkie zniszczenia czy wysoką temperaturę.

Jeśli chodzi o parapety ceramiczne, to są one wykonane z płytek i mogą być bardzo estetyczne. Parapet powinieneś dopasować do warunków panujących w Twojej nieruchomości. Sprawdzony producent parapetów weźmie pod uwagę Twoje oczekiwania i zaprojektuje dla Ciebie parapety idealnie dopasowane do Twojego domu.

Zastosowanie parapetów

Parapety powinny przede wszystkim zatrzymywać zimno spływające od szyb oraz skierować ciepłe powietrze do wnętrza. Oprócz tego jednak mogą one służyć jako półki i można na nich stawiać dekoracje i rośliny. Niekiedy parapet może być też siedziskiem i służyć nam do relaksu. Jak widzisz, jest to istotny element wnętrza i warto jest, poświęcić mu trochę swojej uwagi.

1 Comment

  1. Parapety wewnetrzne maja przede wszystkim chronic przestrzen pod oknem przed zbyt szybkim zabrudzeniem, a takze zatrzymac zimno splywajace od szyb oraz skierowac cieple powietrze do wnetrza. Jednak parapety sluza nam r wniez jako p lki, a nawet siedziska. Z tego wzgledu wybierajmy je tak, aby sprostaly naszym potrzebom. Powinny byc odpowiednio trwale i glebokie, jesli zechcemy urzadzic z nich lawy. Stawiajac na nich donice z kwiatami, powinnismy tez pamietac, ze beda narazone na zabrudzenia i wilgoc. Sprawdzmy, jakie sa zalety i wady parapet w drewnianych oraz co powinnismy wiedziec o parapetach granitowych .

Dodaj komentarz