Jaki typ dachu wybrać do domu? Czyli panele fotowoltaiczne na dachu

Wybierając projekt domu, powinniśmy szczególną uwagę poświęcić pokryciu oraz kształtowi dachu. Nie powinniśmy kierować się przy tym wyłącznie względami estetycznymi, ale także praktycznymi. Dziś razem z https://suncrew.pl/ przyjrzymy się typom dachów oraz temu, jak dopasować go do danego domu.

Pokrycie dachu

Pokrycie dachu ma bardzo duży wpływ na to, czy dach będzie trwały i czy mieszkanie pod nim będzie komfortowe. Materiał, który znajduje się na dachu, powinien być przede wszystkim odporny na warunki atmosferyczne, które często nie są łatwe. Pokrycie powinno być odporne na deszcz, mróz i wysokie temperatury. Jeśli od razu wybierzemy odpowiedni materiał, to nie będą konieczne późniejsze drogie i irytujące naprawy. Typ pokrycia należy dobrać tak, aby pasował on do kształtu dachu, a jednocześnie gwarantował najwyższą jakość i niezniszczalność.

Dach skośny

Najpopularniejszymi rodzajami dachu w Polsce są zdecydowanie dachy skośne. Wyróżnia się dachy dwu i czterospadowe, przyczółkowe, mansardowe i kopertowe. Jednym z najtańszych w budowie jest dach dwuspadowy, jest on także bardzo praktyczny pod wieloma względami. Jeśli mamy dom z takim dachem, to możemy poddasze dostosować do celów mieszkalnych. Dodatkowo bez trudu można dobudować wiatę lub garaż, a także sprawnie odprowadza się deszczówkę. Na takim dachu można też z łatwością zainstalować panele słoneczne, które będą pobierały energię ze słońca i zamieniały ją w prąd. Jeśli zależy Ci na tym, aby sprzęty w Twoim domu były zasilane przez naturalną energię, to https://suncrew.pl/ może Ci w tym pomóc.

Dach płaski

Ten typ dachu ma swoje zalety, jednak może nie być tak korzystnym rozwiązaniem, jak dach skośny. Jego największą zaletą jest to, że jest tani w budowie i można zaaranżować go na taras lub ogród. Można też na niego wejść łatwiej niż na dach skośny, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Jest jednak jeden minus, o którym warto pamiętać – śnieg, brud i woda, która się na nim gromadzi, może długo tam zalegać, co niszczy pokrycie dachu.

Wybierając typ dachu i jego pokrycie nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie oszczędnością. Jest to element kluczowy w każdym domu, dlatego do jego budowy trzeba podejść odpowiedzialnie. Jeśli postawimy na pokrycie z tanich materiałów i kształt dachu, który nie pasuje do lokalizacji i typu budynku, to bardzo szybko zobaczymy negatywne efekty swoich decyzji. Oglądając projekty domów, sprawdź jakie pokrycie przewidział architekt. Może okazać się, że w okolicy, w której masz zamieszkać np. obok lasu, gdzie dachy są narażone na mech, dane pokrycie w ogóle się nie sprawdzi. Wszystko należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz