Asystenci głosowi – czym są i jak działają?

Asystenci głosowi – czym są i jak działają?

O asystentach głosowych jest w ostatnim czasie niesamowicie głośno – rozpisują się na ich temat wszystkie duże portale technologiczne http://techpolska.pl. Usłyszeć możemy, że w ciągu najbliższych kilku lat ich popularność znacznie wzrośnie, a wyszukiwanie głosowe stanie się standardem. Mają oni bardzo dużo fanów, którzy wskazują na ich liczne zalety, ale także krytyków, którzy zwracają uwagę na ich pewne poważne wady. W takim razie czym właściwie są asystenci głosowi i czy rzeczywiście warto z nich korzystać?

Czym są i jak działają asystenci głosowi?

Asystenci głosowi to narzędzia, które przetwarzają mowę, a następnie wykonują zawarte w niej polecenia. Podczas rozmów o asystentach głosowych najczęściej wspomina się o wyszukiwaniu, ale obecnie mają oni coraz więcej funkcji: za ich pomocą można na przykład zamówić jedzenie, zrobić zakupy czy puścić muzykę. Cały czas dodawane są także nowe funkcjonalności, w miarę, jak firmy tworzące asystentów głosowych wchodzą w układy partnerskie z dostarczycielami pożądanych przez użytkowników usług.

Asystentów głosowych można spotkać w dwóch formach: aplikacji mobilnej (na przykład Asystent Google na telefonach z systemem Android) i niezależnego urządzenia (na przykład Amazon Echo). Pierwszą z nich włączamy w momencie, w którym potrzebujemy z takiego asystenta skorzystać. Zaś niezależne urządzenia są włączone cały czas (o ile nie zdecydujemy inaczej) i cały czas nasłuchują, czy nie wymawiamy komendy, która wskazuje, że wymagamy od asystenta jakiegoś działania.

Posiadanie niezależnego urządzenia o funkcji asystenta głosowego w Polsce nie jest jeszcze rozwiązaniem szczególnie popularnym, z uwagi na fakt, że większość asystentów nie wspiera języka polskiego. Za to na przykład w Stanach Zjednoczonych Amazon Echo czy inne tego rodzaju urządzenie w domu to już niemal standard.

Wady i zalety asystentów głosowych

Najpoważniejszą wadą asystentów głosowych jest fakt, że niemal całkowicie pozbawiają one swoich użytkowników prywatności. Różni asystenci mają do tego tematu różne podejścia: niektórzy zapisują zadawane przez użytkowników pytania i inne nagrane dźwięki, aby na ich podstawie lepiej dopasowywać reklamy, inni ich nie przekazują. W praktyce jednak ciężko powiedzieć, co dzieje się z naszymi danymi i czy rzeczywiście są one bezpieczne.

Nie da się jednak ukryć, że asystenci głosowi mają także wiele zalet. Są bardzo wygodni w użyciu i obecnie nie mają już niemal żadnego problemu ze zrozumieniem ludzkiej mowy, dzięki czemu mogą oszczędzić nam sporo czasu i wysiłku. Nie ma się więc czemu dziwić, że duże portale technologiczne http://techpolska.pl/ dają im tak pozytywne recenzje.