Wybór blatu w kuchni to jedna z najważniejszych kwestii podczas aranżacji tego pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy blat nie do końca się sprawdzi, jeśli nie będzie znajdował się na odpowiedniej wysokości. Praca przy zbyt wysokim lub za niskim blacie będzie po prostu niewygodna.
Wysokość blatu w kuchni nie powinna być kwestią przypadku. Nie zawsze też to, co dobrze wygląda na ekspozycjach w salonach meblowych, będzie dobrym rozwiązaniem w konkretnym domu lub mieszkaniu. Jeśli blat będzie zbyt niski, codzienne przygotowanie przy nim posiłków będzie wymagało stałego pochylenia. A to z pewnością negatywnie wpłynie na kręgosłup. Zbyt wysoki blat to natomiast konieczność pracy z uniesionymi rękami. W takiej pozycji nawet największy miłośnik gotowania nie będzie miał przyjemności z kulinarnych eksperymentów.
Jeśli ktoś chce kupić kuchenny blat bez konieczności mierzenia konkretnych wymiarów, powinien w salonie meblowym stanąć przy wybranym modelu i upewnić się, czy zapewni on wygodę podczas pracy w kuchni. Ergonomia jest w tej kwestii dużo bardziej ważna niż estetyka i kwestie wizualne.
Optymalna wysokość blatu w kuchni
Blaty robocze, projektowane i realizowane przez producentów mebli kuchennych, mają standardową wysokość około 85-86 cm od podłogi. Te standardy dotyczą jednak osób o średnim wzroście, których jest w społeczeństwie najwięcej, ale nie stanowią jego ogółu.. Osoby niskie lub bardzo wysokie mogą mieć problem z pracą przy tak standardowych wymiarach. Jeśli więc kuchnia projektowana jest od zera, warto zdecydować się na blaty realizowane na wymiar i dopasowane do potrzeb osób, które później będą z nich korzystały na co dzień.
Jak zmierzyć optymalną wysokość blatu w kuchni? Należy stanąć w miejscu, w którym docelowo ma się on znaleźć, zgiąć ręce w łokciach pod kątem prostym, zmierzyć tę wysokość, a następnie odjąć od niej około 10 centymetrów. W ten sposób otrzymamy optymalną wysokość blatu roboczego, który będzie idealny do różnych form przygotowywania posiłków – krojenia i szatkowania na desce, ucierania, wałkowania, a także zmywania naczyń.
Niestandardowa wysokość blatu
Liczby, które odzwierciedlają standardowe wymiary blatów w kuchni dotyczą głównie powierzchni roboczych, których w kuchni jest najwięcej. Tymczasem trzeba pamiętać, że w kuchni znajdują się także inne powierzchnie pokryte blatami. Dobrym przykładem może być tutaj wyspa kuchenna, która coraz częściej pojawia się w nowoczesnych kuchniach. Wysokość blatu na wyspie jest zwykle wyższa niż w przypadku powierzchni roboczych i ma około 110-120 cm. Wyspa nie służy bowiem jako powierzchnia do pracy, a raczej jako dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych akcesoriów. Pełni też funkcje dekoracyjne.
W kuchniach, które służą także za jadalnie, są blaty, które pełnią funkcję stołu. Można dosunąć do nich krzesła i zjeść posiłek. Takie blaty powinny być niższe niż powierzchnie robocze, aby zapewnić prawidłową postawę ciała podczas siedzenia przy stole. Blat pełniący funkcję stołu powinien znajdować się na wysokości około 70-75 centymetrów od podłogi.