Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne są szansą na zakup własnego domu lub mieszkania. Samemu raczej nie zgromadzimy tak dużych środków, dlatego bardzo chętnie korzystamy z kredytów. Gdy już zaciągniemy zobowiązanie, zastanawiamy się, czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny. Czy takie rozwiązanie jest dla nas korzystne?

Kredyt hipoteczny

Na samym początku warto przyjrzeć się temu, czym jest kredyt hipoteczny. Jest to zobowiązanie, które zaciągamy na zakup nieruchomości lub remont. Co ciekawe, to narzędzie wyróżnia się na tle innych zobowiązań tym, że zabezpieczenie występuje w formie nieruchomości. Udajemy się do banku i wnioskujemy o środki finansowe. Oczywiście trzeba spełnić wiele warunków i dopełnić formalności, co może trwać nawet kilka tygodni. Jednakże faktem jest, że taki kredyt pozwala spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Warunku udzielenia są zależne od oferty banków, uzyskiwanych dochodów przez daną osobę, historii kredytowej i wielu innych czynników. 

Nadpłata kredytu hipotecznego

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny? To pytanie nurtuje wiele osób. Okazuje się, że takie rozwiązanie daje wiele korzyści. Możemy bowiem liczyć na skrócenie okresu kredytowania i obniżenie wysokości rat comiesięcznych. Jednak to nie wszystko. Nadpłata zobowiązania pozwala także zredukować koszty obsługi kredytu. Bank musi anulować odsetki za okres, o który skrócono spłatę kredytu i proporcjonalną wartość prowizji. Musimy wiedzieć, że w każdym momencie można przeprowadzić ponowną symulację dalszej spłaty rat. 

Co w sytuacji, gdy mamy też inne kredyty? Skupmy się na tym, aby na początku spłacić pozostałe zobowiązania. Istotne jest to, że zazwyczaj zobowiązania zabezpieczone hipoteką są najtańsze. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest nawet o kilka procent niższe, niż w przypadku gotówkowego kredytu. To wskazuje, że nadpłata kredytu hipotecznego w takiej sytuacji może być mniej opłacalna niż wcześniejsze pozbycie się droższych zobowiązań. Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto spłacić chwilówki, zobowiązania podatkowe, kredyty konsumpcyjne itp. 

Opłacalne działania

Jak widać, w wielu kwestiach nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna dla dłużnika. Z pewnością nie będziemy musieli spłacać zobowiązania aż tak długo, jak zostało to przewidziane w umowie kredytowej. Ponadto, dochodzi do obniżenia wysokości comiesięcznych rat. Jeżeli mamy dodatkową gotówkę, warto rozważyć nadpłatę zobowiązania. Wcześniej jednak zastanówmy się, czy nie trzeba spłacić innych długów, które nie mogą czekać. 

Domowy budżet powinien być dokładnie rozplanowany, tak aby nie zabrakło nam pieniędzy na życie. Faktem jest, że coraz częściej dodatkowe środki przeznaczamy na nadpłatę kredytu hipotecznego. 

Dodaj komentarz