Antresola w niskim mieszkaniu – czy warto?

Antresola jest doskonałym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, w których potrzebna jest dodatkowa przestrzeń. Może być sypialnią, miejscem do pracy czy zabawy. Antresole stają się popularne szczególnie w dużych miastach, gdzie budownictwo mieszkalne coraz częściej ogranicza się do małych lokali.

Jak wysokie powinno być mieszkanie?

Antresolę można zbudować praktycznie w każdym lokalu. Zarówno w starej wysokiej kamienicy, jak i w zwykłym mieszkaniu czy też na poddaszu. Wszystko zależy od przeznaczenia nowopowstałej przestrzeni. Jeśli potrzebujemy swobodnie poruszać się na półpiętrze wysokość pomieszczenia nie powinna być niższa nić 4 metry. Natomiast jeśli nowa przestrzeń ma pełnić funkcję sypialni, wystarczy zapewnić miejsce, by swobodnie usiąść. W takim przypadku odpowiednie będzie pomieszczenie, którego wysokość wynosi około 3 metry. Jeśli chcemy antresolę wykorzystać na schowek, spiżarkę lub małą garderobę, standardowe mieszkanie będzie wystarczające. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, potrzeb i dobrego projektu.

Z czego zbudować konstrukcję antresoli?

Wybór materiałów do budowy półpiętra zależy od:

-funkcji, jaką ma pełnić antresola

-stylu mieszkania

Konstrukcja może być drewniana lub stalowa. Należy uwzględnić przewidywane obciążenie i sposób mocowania. Można kupić gotową konstrukcję lub zamówić indywidualny projekt dopasowany do naszych potrzeb. Zawsze warto zapoznać się ze wszystkimi parametrami, a w przypadku większych projektów skonsultować się z konstruktorem, aby mieć pewność, że korzystanie z nowej przestrzeni jest w pełni bezpieczne.

Wykończenie antresoli

Wybór materiałów wykończeniowych jest ogromny. Możemy posłużyć się drewnem i nadać pomieszczeniu rustykalny charakter, albo uzyskać nowoczesny wygląd przy pomocy szkła. Świetnie sprawdzą się tez płyty meblowe, MDF lub płyty kartonowo- gipsowe. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb. Bardzo ważnym elementem są schody. Warto zadbać o wygodę i bezpieczeństwo. Można zamontować schody kręcone lub kacze, natomiast jeśli nie ma na nie miejsca wystarczy odpowiednia drabinka. Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowanie stopni schowkami, daje to dodatkową przestrzeń, jest praktyczne i wygodne.

Czy warto budować antresolę?

Dobrze zaprojektowana antresola może nadać lokalowi nowoczesny wygląd i niepowtarzalny charakter. Nie tylko zyskujemy cenną przestrzeń ale i komfort. Może być przytulną sypialnią lub biurem, biblioteczką, albo nowoczesnym miejscem na wino.  Antresola jest pomysłowym rozwiązaniem, gdy chcemy oddzielić poszczególne strefy w mieszkaniu. Można ja zaprojektować już na wczesnym etapie budowy lub zamontować w użytkowanym lokalu. Takie półpiętro łatwo dopasować do każdego stylu wykończenia. Wszystko to sprawia, że antresole są coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego korzystają właściciele mieszkań, domów i kamienic.

Dodaj komentarz