Do czego przyda ci się płyta osb?

Do czego przyda ci się płyta osb?

Płyty OSB to materiał niezwykle powszechny i często spotykany. Wyróżnia się typową fakturą i charakterystycznym wyglądem, a także szeregiem właściwości, które rozszerzają ich zastosowanie. Do czego można stosować płyty OSB?

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB to jeden z nowocześniejszych i wygodnych w użyciu materiałów konstrukcyjnych. Jest odporna na zniszczenia, trwała i wytrzymała, a jej obróbka nie przysparza żadnych problemów. Płyty OSB wykonane są w 90% z drewna. Jest to materiał drewnopochodny, powstający ze sprasowania wiórów świerkowych lub sosnowych. Do procesu sprasowania wykorzystuje się wysokie ciśnienie i wysoką temperaturę, a tym, co spaja wióry ze sobą jest syntetyczna żywica. Płyty OSB występują w wersji jednowarstwowej i wielowarstwowej.

Jakie są rodzaje płyt OSB?

Płyty OSB występują w kilku rodzajach, spośród których wyróżnia się cztery główne rodzaje.
Pierwszym rodzajem płyt OSB jest OSB 1. Do tego rodzaju zalicza się płyty tworzone do ogólnego zastosowania w suchych warunkach. Takie płyty nie są odporne na wilgoć, co ma związek z rodzajem żywicy wykorzystywanym jako spoiwo.
Kolejnym rodzajem płyt jest OSB 2. Ten rozaj płyt tworzony jest do stosowania we wnętrzach. Pochłaniają wilgoć, dlatego muszą być impregnowane.
Trzecim rodzajem są płyty OSB 3. Ten rodzaj używany jest najczęściej, jest znacznie bardziej odporny na wilgoć, a wynika to z zastosowania kleju poliuretanowego jako spoiwa wewnętrzego i żywicy melaminowo-uretanowej jako warstwy zewnętrznej.
Najbardziej trwałym i odpornym rodzajem płyt OSB jest OSB 4. Takie produkty stosuje się przy konstrukcjach kośnych, gdzie obciążenie jest znaczne. Używa się ich również na powierzchniach nieocieplonych, do podbitek dachowych, altanek czy domków działkowych.

Zastosowania płyt OSB


Zastosowanie płyt OSB są właściwie nieograniczone. Często to właśnie OSB zajmuje miejsce sklejek i desek litych. Są łatwe w obróbce, zapewniają cieplną izolację, a do tego są niedrogie. Zazwyczaj stosuje się je do tworzenia poszyć dachów i ścian- w tym przypadku zazwyczaj używa się OSB 4. Płyty przydadzą się również przy tworzeniu szkieletowych konstrukcji, tworzeniu stropów i jako podłoże pod gonty bitumiczne czy papę podkładową.
Innym zastosowaniem płyt OSB jest tworzenie szalunków czy wszelkich przeróbek. Jeśli np. masz zamiar rozbudować nieurządzony strych, możesz zastosować płyty OSB do obicia ścian czy stropów.
Płyty OSB nadają się nie tylko do obić i poszyć, ale także do celów meblarskich, np. do wykonywania meblowych elementów dekoracyjnych czy drzwiowych paneli. Marką zajmującą się produkcją najwyższej jakości płyt OSB jest Maldrew.

Dodaj komentarz