Czy można samemu wymienić ekran smartfona?

Czy można samemu wymienić ekran smartfona?

Uszkodzenie ekranu smartfona to jeden z najczęściej spotykanych problemów, jeśli chodzi o usterki tego typu urządzeń. Wynika to z faktu, że chociaż produkowane są coraz lepsze i wytrzymalsze ekrany, to mimo wszystko nie są one niezniszczalne. Co więcej, czasami ekran przetrwa upadek z 5 metrów bez szwanku, a czasami rozbije się w drobny mak po wypadnięciu z kieszeni spodni na podłogę. Ciężko jest więc przewidzieć efekt upadku.

Jednocześnie wymiany ekranów należą do bardzo drogich usług, przede wszystkim z uwagi na wysokie ceny części zamiennych, szczególnie w przypadku nowych, drogich smartfonów, gdzie drogie są również ekrany, ponieważ są rzekomo bardzo wytrzymałe, a do tego mają na przykład wysoką rozdzielczość czy wysoką częstotliwość odświeżania ekranu. Szukając oszczędności po zbiciu ekranu, możemy zastanawiać się, czy można wymiany dokonać samodzielnie. Wyjaśniamy!

Wymiana ekranu nie jest łatwa

Jeszcze kilkanaście lat temu wymiana poszczególnych elementów w smartfonie bywała znacznie prostsza. Banalna była chociażby wymiana baterii, do której uzyskiwało się dostęp po podważeniu tylnej klapki. Wtedy baterię mógł samodzielnie wymienić w kilka sekund nawet całkowity laik, teraz wymaga to wiedzy, doświadczenia i rozkładania smartfona na części pierwsze.

Wymiana ekranu nie była nigdy równie łatwa, natomiast trzeba przyznać, że we współczesnych smartfonach jest ona stosunkowo trudna (o ile oczywiście nie ma się odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi – dla specjalistów jest to bułka z masłem). Wymaga najpierw podgrzania starego ekranu i jego odklejenia, a później ostrożnego założenia nowego. Trzeba bardzo uważać, żeby nie stopić innych elementów urządzenia i nie potłuc nowego ekranu przy jego zakładaniu.

Pewne awarie w smartfonach czy innym sprzęcie elektronicznym łatwo naprawi nawet kompletnie początkujący, na ogół przy pomocy internetowych wideoporadników, ale jeśli chcemy się nauczyć podmieniać ekrany, lepiej najpierw poćwiczyć na starych urządzeniach, a nie ryzykować, próbując dokonać takiej naprawy w aktualnie używanym sprzęcie.

Lepiej powierzyć sprawę ekspertowi

Czy kupujemy część zamienną sami, czy zamówi ją dla nas serwisant, koszt będzie podobny, na tym więc nie oszczędzimy. Przeciwnie, serwisy mogą zamawiać niekiedy części zamienne taniej, z uwagi na posiadanie zniżek i robienie zakupów hurtowych. Wymieniając ekran samemu oszczędzamy na tak zwanej “robociźnie”, ale jednocześnie sporo ryzykujemy.

Dlatego też lepiej, aby ekran wymienił serwis Sony telefon Warszawa. Ekspert zadba, aby wymiana była szybka, bezpieczna i w pełni poprawna. Oceni także, czy konieczna jest wymiana tylko szybki (co jest tańsze i mniej problematyczne) czy całego wyświetlacza LCD. Ogółem mówiąc, serwisów nie należy się bać, ponieważ ich usługi nie są wcale takie drogie, jak moglibyśmy się obawiać.