4 fakty o maseczkach, które powinieneś znać

Maski jednorazowe to z racji panującej epidemii dość popularny temat. Noszenie ich stało się naszą codziennością i już nie zapominamy o tym małym dodatku wychodząc z domu. Twarz niemal całkowicie zakryta materiałem to już norma. Jedni wybierają maseczki wielorazowe, zakupione w sklepie lub wykonane samodzielnie, inni sięgają po maseczki jednorazowe, używane także przez lekarzy. Nie wiadomo jak długo jeszcze te kawałki materiału będą towarzyszyć nam w życiu, więc warto bliżej się z nimi zapoznać.

1. Maseczki jednorazowe mogą stanowić siedlisko bakterii

Maseczki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do użytku przez krótki okres. Ich głównym celem jest ochrona personelu medycznego podczas operacji i zabiegów, które nie trwają dłużej niż kilka godzin. Jeśli używasz maseczki chirurgicznej wielokrotnie lub masz ją na twarzy przez długi czas, materiał ulega zawilgoceniu, co prowadzi do zmniejszenia skuteczności jej działania i stanowi idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów. Wysuszenie takiej zużytej maseczki nie przywróci jej, niestety, właściwości ochronnych, a ponowne użycie grozi zetknięciem się naszej twarzy z bakteriami takimi jak gronkowiec lub kropidlak.

2. Najczęściej spotykane maseczki jednorazowe chronią tylko przed dużymi cząsteczkami

Maseczki jednorazowe stanowią fizyczną barierę stojącą na drodze dużym cząsteczkom, aerozolowi i  kroplom mogącym zawierać chorobotwórcze drobnoustroje, ale same drobiny wirusa są zbyt małe, aby je zatrzymać. Maseczki chirurgiczne w zależności od stopnia filtracji można podzielić na trzy rodzaje. Najczęściej spotykane to te z trzema warstwami materiału, ale można też spotkać dwuwarstwowe osłony.

3. Maseczki wielorazowe powinny mieć trzy warstwy materiału

Choć w sklepach często spotyka się cienkie maseczki, składające się pojedynczej warstwy materiału, zalecenia są jasne. Najlepiej, aby maseczka wielorazowa zawierała 3 warstwy: wewnętrzną stronę chłonącą wilgoć, która może być wykonana np. z bawełny, środek filtrujący i warstwa zewnętrzna odpychająca wilgoć. W przypadku części środkowej i wierzchniej lepiej sprawdza się materiał syntetyczny taki jak poliester.

4. Maseczki wielorazowe powinny być prane po każdym użyciu

Maseczki wielorazowe są przeznaczone do wielokrotnego użytku, ale niektórzy zapominają, że te kawałki materiału, jak każde ubranie mające styczność ze skórą, należy prać. Najlepiej, aby były czyszczone po każdym nałożeniu. Odpowiednią dezynfekcję zapewni gorąca woda o co najmniej 60 stopniach Celsjusza i mydło lub detergent do prania.

Dodaj komentarz