Trzy kroki do prześwietlenia dewelopera

Kupno mieszkania czy domu to dla wielu z nas jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nowy dach nad głową jest inwestycją na wiele lat; warto więc przed jego zakupem wybrać najlepszego dewelopera na rynku. Jak zweryfikować, czy upatrzona firma jest dostatecznie wiarygodna i rzetelna? Sprawdź dewelopera w 3 prostych krokach.

Monitoruj rejestry biura informacji gospodarczej

Zasada jest prosta – wybieramy tylko te firmy, które mogą pochwalić się nieskazitelną historią finansową. Nikt przecież nie chce doznać przykrego rozczarowania na wieść o zbliżającym się bankructwie partnera biznesowego. Aby dobrze zorientować się w sytuacji płatniczej upatrzonego dewelopera, sprawdź informacje o nim w jednym z rejestrów długów. Taka praktyka wyjdzie ci na dobre nie tylko przed wybraniem odpowiedniego miejsca, ale także w trakcie trwania umowy.

Przeczytaj prospekt informacyjny

Dzięki wprowadzonej w 2012 r. ustawie deweloperskiej prawa konsumenta zaczęły być chronione znacznie lepiej niż dotychczas. Nowe przepisy wprowadziły między innymi obowiązek wystawiania tzw. prospektu informacyjnego dla każdego, kto kupi nową nieruchomość. Dokument ten jest bardzo dobrym sposobem na to, jak sprawdzić dewelopera. W prospekcie informacyjnym znajdziemy dane na temat historii inwestycji i planów zagospodarowania terenu, a także przewidywany termin zakończenia prac nad inwestycją, jeśli budynek jest aktualnie w trakcie budowy lub remontu.

Sprawdź fora internetowe i opinie sąsiadów

Oprócz prospektu informacyjnego, który pokaże ci cenną historię inwestycji oraz biura informacji gospodarczej pełnego danych o wiarygodności dewelopera, warto także zaczerpnąć informacji z nieco mniej formalnych źródeł. Sprawdź dewelopera z perspektywy twoich przyszłych sąsiadów – wybierz się na małe badanie terenowe w okolicach budynku i porozmawiaj z lokalnymi mieszkańcami na temat trwających prac nad inwestycją. Jeśli będą zadowoleni, masz świetny dowód na słuszność swojej decyzji. Warto też prześledzić fora internetowe skupiające obecnych lub przyszłych mieszkańców osiedli i sprawdzić ich opinie. Możesz także sprawdzić w bazie firmy KRD, jak wygląda sytuacja finansowa danej firmy.

Dodaj komentarz