Wybieramy karnisze do domu

Bose NC 700 – bezprzewodowe słuchawki dla wymagających

Karnisze, które oferuje nasz sklep można praktycznie zmieścić w sześciu różnych rodzajach. W większości są to z wyglądu karnisze metalowe, poza jednym wyjątkiem.

W tym tekście dowiesz się jakie karnisze wybrać – poznasz sześć typów karniszy o których trzeba pamiętać przy aranżacji wnętrz, a także dowiesz się do jakich stylu aranżacji pasują dane typy karniszy:

1. Karnisze Metalowe (kute)

Dwadzieścia pięć lat temu w Polsce nieczęsto można było znaleźć taki karnisz w czyimś domu. Dzisiaj jest to standard w naszej aranżacji wnętrz. Metalowe karnisze są uniwersalne w swojej prostocie, pasują do wszystkich pomieszczeń oraz stylów.

Stylem idealnie współgrającym z gładkimi karniszami metalowymi jest styl skandynawski. Cechuje go prostota, jasność barw i przywiązanie do natury. Używa się w nim lekkich mebli o geometrycznych kształtach.

Kolorem karnisza pasującym do tego stylu jest satyna lub chrom mat. W aranżacji wnętrza przeważają kolory takie jak:

szary
biały
czarny
zieleń
écru

Przy takiej aranżacji wnętrz trzeba pamiętać o odpowiednim naświetleniu pokoju światłem słonecznym, tak jak to robi się w krajach skandynawskich, styl ten nie przepada za ciemnością.

2. Karnisze Ryflowane

Eleganckie karnisze, które zaspokoją artystyczny głód profesjonalnych dekoratorów wnętrz jak i tych, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z aranżacją wnętrz i projektowaniem swojego domu.

Karniszy ryflowanych użyjemy tym razem w stylu industrialnym. Wszystko co nadaje surowy, szorstki charakter, przypominający XX-wieczną fabrykę będzie pasowało do tego stylu. Wspomniane wyżej karnisze doskonale wpasowują się w opis tego stylu. Odpowiednio udekorowane mogą wyglądać jak rury wodociągowe stuletniej faktorii.

Kolor karnisza jaki wybralibyśmy do stylu industrialnego to antyk mosiądz. Aranżacja ta między innymi korzysta z kolorów:

ceglany czerwony
metaliczny czarny
fioletowy
stalowy szary
brąz
pobrudzony biały

3. Karnisze kwadratowe (kwadro)

Nietypowe, niezwykłe wręcz karnisze, które swoją obecnością świetnie dopełniają aranżację w wielu stylach. Tutaj jednak wymienię dwa, które konkretnie przykuły moją uwagę, mają one ze sobą wiele wspólnego, są to:

Minimalizm:

Jest to bardzo wygodny styl, wprowadzający dużo wolnej przestrzeni, która jest bardzo ważna dla naszego zdrowia psychicznego. Charakteryzuje się on, jak sama nazwa wskazuje; minimalną liczbą mebli, użyciem gładkich powierzchni oraz znikomą ilością ozdób stojących. Przeważają w nim bryłowate kształty i tu wkraczają nasze karnisze kwadro, które są do minimalizmu wprost idealne, nie ma to jak schludne, eleganckie karnisze dopasowane kształtem i kolorem do wymagań Twojego pokoju.

Retro:

Styl Retro przypomina pierwsze filmy z Jamesem Bondem, a jeśliby umiejscowić go w jakichś ramach czasowych, byłyby to lata 50, 60 i 70 ubiegłego wieku. Mieszkania retro wyposażone są w przedpotopową elektronikę oraz sprzęty domowe służące tylko jako dekoracje. Często można znaleźć w takich mieszkaniach tapety z pin-up girls, albo obrazy Andiego Warhole’a. Jeżeli zamierzasz pójść w Retro, wybierz karnisze Kwadratowe. Jeżeli będą w odpowiednim kolorze wpasują się one w pozytywny kicz starej elektroniki oraz ogólnego wystroju stylu Retro, który podobnie jak minimalizm bazuje między innymi na bryłach i geometrycznych niuansach.

4. Karnisze Drewnopodobne ( z okleiną)

Wiele mieszkań w Polsce zrealizowanych jest w starym stylu, w wielu z nich przydałby się remont generalny wystroju, ale czasami po prostu nas na to nie stać. Jednak jest nadzieja, sama wymiana starego drewnianego karnisza na świeży z doskonale imitującą drewno okleiną może wiele zdziałać.

Wybór karniszy drewnopodobnych świetnie sprawdzi się w stylu rustykalnym (inaczej wiejskim, swojskim), gdyż przeważa w nim drewno i meble ludowe, które wyglądają masywnie i użytecznie.

Kolorami z którego słynie styl rustykalny są:

beż
wszelkie odcienie brązu
kremowy biały (tło)
jasny sielankowy niebieski

Karnisze te nadadzą się również do gabinetów, pokojów biurowych o poważnej aranżacji, a także do dziecięcych wesołych pokoi ( ze względu na swoją prostotę i aurę bezpieczeństwa, którą roztaczają)

5. Karnisze Twister (skręcane)

Karnisze skręcane, tak zwane Twistery są najbardziej eleganckimi i wyszukanymi karniszami. Jeżeli ktoś zdecyduje się zamówić je ze szklaną końcówką, efekt jest oszałamiający.

Styl aranżacji, który naszym zdaniem najlepiej odnalazłby się w zastosowaniu karniszy skręcanych to styl klasyczny, podobny do tego na Titanicu pierwszej klasy. Jeżeli zamierzasz zaprojektować swoje mieszkanie w tym stylu, wybierz karnisze skręcane. Opiera się on na porządku, symetrii oraz równowadze, które odnoszą się do greckich i rzymskich wzorców. Głównym elementem aranżacji w tym stylu jest użycie punktu zaczepienia (tak jak z czarnym i białym) wokół którego uzyskuje się wizualny balans. Przykładowo:

Elegancki kominek z identycznymi zdobionymi krzesłami po obu stronach, a nad nim okrągłe lustro z mosiężną ramą.

Jeśli chodzi o karnisze w tym stylu to polecamy zarówno antyk mosiądz jak i chrom mat. Kolory z jakich się korzysta w stylu klasycznym często inspirowane są naturą. Używa się palet:

zieleni
żółci
błękitu
brązu

oraz bardziej miękkich, przytłumionych barw, takich jak:

szary
różowy

Kluczem do uzyskania pożądanego efektu jest wyżej wspomniana symetria mebli oraz ozdób względem punktu centralnego. Ciekawym dodatkiem do stylu klasycznego są kolumny, które bardzo dobrze współgrają z karniszami skręcanymi.

6. Karnisze Sufitowe

Ostatni typ karnisza, który pasuje do każdego stylu to karnisze podsufitowe. Można wybrać do nich dowolną rurę ze wszystkich powyższych typów, a różnią się one od nich tym, że nie są montowane na ścianie, tylko na suficie. Pozwala to na eksperymentowanie z głębokością wnęki okna przy projektowaniu domu, co może znacznie zwiększyć wizualną objętość Twoich pokoi.

Karnisze sufitowe są świetnie, gdy okno jest małych rozmiarów, gdyż dobrze dobrane i zamontowane stworzą iluzję większego okna niż jest w rzeczywistości.

Dodaj komentarz