Szalony projekty w Polsce, czyli wieża pająk, Krzywy Domej i Wież Babel

Szalony projekty w Polsce, czyli wieża pająk, Krzywy Domej i Wież Babel

Pomysłowość niektórych architektów doprawdy może nas powalić na kolana. Owszem są tacy, których projekty są proste i nieskomplikowane, ale wcale nie oznacza to, że są to projekty nieciekawe. Wręcz przeciwnie – wystarczy rozejrzeć się dookoła aby zaobserwować, że teraz już nie buduje się identycznych domów – no chyba, że do czynienia mamy z osiedlem bliźniaków czyli identycznych szeregowych domków. Teraz każdy właściciel podkreśla swoja oryginalność, właśnie poprzez projekt domu jaki chce zbudować.

Owszem, projekt wykonuje specjalne biuro projektowe, ale prawda jest taka, że architekt musi uwzględnić oczekiwania klienta – w końcu klient płaci i wymaga. I pewnie z tego powodu na świecie nie brakuje tez bardzo oryginalnych budowli, które potrafią nas bardzo zaskoczyć swoim wyglądem. A to, czy jest to zaskoczenie pozytywne czy negatywne, to już kwestia indywidualna.

Śmiałe projekty architektoniczne

Nawet w naszym kraju można znaleźć kilka takich perełek budownictwa. Jak chociażby wieża widokowa w Gorzowie Wielkopolskim – ta stalowa konstrukcja do złudzenia przypomina pająka. Aczkolwiek nie do końca był to chyba trafiony zamysł.  Jest pająk to na ulicach może być również… szafa. I to nie pozostawiona przez kogoś na ulicy, tylko duży budynek, którego front przedstawia najprawdziwszą drewnianą szafę – tak w Toruniu wygląda jeden z teatrów. Z pewnością niejeden student architektury będzie się uczył o postmodernizmie w architekturze na przykładzie budynku Solpol we Wrocławiu. Ta dziwna konstrukcja, połamana, przeszklona, a ulokowana na zabytkowej Świdnickiej do dzisiaj rzuca się w oczy, chociaż we Wrocławiu również interesujących budynków nie brakuje. Również postmodernistyczna w swoim kształcie jest siedziba Telewizji Polskiej. Wieża Babel, bo tak jest nazywana to jeden z coraz bardziej charakterystycznych punktów w naszej stolicy.  Jednym z  najpopularniejszych budynków, które zdecydowanie wpisują się w nazwę „oryginalny” jest sopocki Krzywy Domek. To najbardziej – po molo – charakterystyczna budowla w Sopocie. Ani jednej prostej linii – domek wygląda żywcem jak z halucynacji.

Dodaj komentarz