Sól drogowa – skąd się ją pozyskuje i do czego używa?

Wiadomości SMS w aplikacji Facebook Messenger!

Najczęściej wykorzystuje się ją w okresie zimowym do posypywania dróg, chodników, a także innych ciągów komunikacyjnych, aby rozmrażać lód i zwalczać śliskość, ale sól drogowa, czyli techniczny chlorek sodu ma także inne zastosowania.
Głównym składnikiem soli drogowej jest nieoczyszczona sól kamienna, czyli chlorek sodu.
W soli drogowej jej ilość powinna wynosić co najmniej 90% zgodnie z normą PN-86/C-84081/02. Dodatkowo także do soli dodaje się inne składniki, na przykład żelazocyjanek potasu, którego zadaniem jest zapobieganie zbrylaniu się soli. Inne składniki znajdujące się w soli drogowej to siarczan sodu Na2SO4, siarczan wapnia CaSO4, siarczan magnezu MgSO4 czy trójwartościowe tlenki żelaza Fe2O3 w niewielkich ilościach.
Sól drogowa, jak sama jej nazwa wskazuje, stosowana jest głównie do posypywania nią dróg, chodników i innych ciągów komunikacyjnych, ale surowiec ten może być wykorzystywany również w innych celach ze względu na swoją wszechstronność.
Inne zastosowania soli drogowej:

przygotowywanie solanek
rozmrażanie instalacji technicznych
w przemyśle garbarskim
w przemyśle włókienniczym
uzdatnianie wody w instalacjach ciepłowniczych

Wobec tego zaopatrują się w nią nie tylko przedsiębiorstwa komunalne, prywatne czy zarządy dróg, ale również inne firmy, które potrzebują soli do prowadzenia swoich czynności. Sól w powyższych procesach jest bardzo wydajna, a także wyróżnia się niskimi cenami. Sól tego rodzaju nie nadaje się jednak do spożycia, dlatego też nie może być ona stosowana w branży gastronomicznej. Konieczne jest również zachowanie odpowiednich środków ostrożności, ponieważ może ona wywoływać podrażnienie skóry i oczu.

Gdzie zakupić sól drogową?
Aktualnie sprzedażą soli drogowej zajmuje się wiele firm na terenie całej Polski. Można znaleźć je także przez internet, po wpisaniu do wyszukiwarki słów „sól drogowa warszawa” lub z innym miastem zależnie od tego, w jakiej lokalizacji poszukuje się dostawcy. Firmy zapewniają zwykle dostawę wprost do klienta transportem własnym lub też we współpracy z firmami kurierskimi.

Dodaj komentarz