Powodem słabego przepływu powietrza w domu, cofania się zanieczyszczeń drogami wentylacyjnymi, stworzeniem zagrożenia dla zdrowia domowników może być zastosowanie nieprawidłowego systemu wentylacji. A może po prostu zaniedbanie jego stanu, który powinien regularnie być sprawdzany przez specjalistę.
Wentylacja grawitacyjna ma tyle atutów co i wad. Jest jednym z najchętniej wybieranych systemów wentylacyjnych znajdowanym i w starym, i nowym budownictwie. Jej budowa nie wymaga bowiem montażu wielu metrów rur wentylacyjnych i chowaniu ich w ścianach budynku. W zupełności wystarczy budowa komina i kilku doprowadzających do niego wywietrzników.
Ten rodzaj wentylacji sprawdzi się i to doskonale w zimie, kiedy to różnica ciśnień i temperatur między powietrzem w domu i na zewnątrz budynku jest spora. Niestety, choć zapewnienie dopływu świeżego powietrza jest na dobrym poziomie, to ten system zagwarantuje nam wyciek prawie 50 procent ciepła niezbędnego do ogrzania ścian i pomieszczeń budynku. Z tego też powodu wykorzystanie wentylacji grawitacyjnej, jako najlepszego systemu wentylacji w domu jednorodzinnym może powodować wysokie koszty ogrzewania w mroźne, zimowe dni i noce.
Dla wentylacji grawitacyjnej konieczne jest również zapewnienie odpowiednio wysokiego komina wentylacyjnego, który dzięki swojej długości prawidłowo będzie odprowadzał dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia powietrza. Niski komin może nie być wystarczający. Grawitacyjny system wentylacji nie wymaga jednak podłączania do niego nawiewników i wywiewników, i powinien w miarę dobrze radzić sobie z doprowadzeniem powietrza do domu. Problem pojawi się z pewnością w upalne dni, kiedy to wentylacja grawitacyjna zaczyna zawodzić.
Postawienie na system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem może powodować znaczne oszczędności gromadzone na mniejszej konieczności dogrzania pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Rekuperator jest urządzeniem, które pozwoli ponownie wykorzystać ciepło wyrzucanego z domu powietrza i zanieczyszczeń powietrza. Inwestycja w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną pomaga uniezależnić się od warunków panujących na zewnątrz, różnicy temperatur i ciśnienia.
Taki system działa w każdy dzień bez względu na warunki pogodowe. Pomaga doprowadzić wystarczającą ilość powietrza do pomieszczeń i nie wyrzucać ciepła z domu wraz z przepływem strumienia powietrza przez budynek. Przepływ ten jest w pełni przez nas kontrolowany, z tego też powodu nie jesteśmy zmuszeni do stałego, nadmiernego grzania całej domowej powierzchni, tylko po to, by za chwilkę znów się wychłodziła.
Strumień powietrza dostarczany przez wentylację nawiewno-wywiewną z pewnością zaspokoi zapotrzebowanie na stały dopływ świeżego powietrza, szczególnie do pomieszczeń takich jak kuchnie i kotłownie. Tam, gdzie prawidłowa i stała wentylacja jest niezbędna, by zanieczyszczenia powstałe w procesie spalania nie zaczęły stanowić zagrożenia dla domowników.
W różnych systemach wentylacyjnych znajdujemy rozmaite wady. Aby prawidłowo wietrzyć dom o zadanej objętości, musimy inwestować w większe lub mniejsze wentylatory. Zależnie od wielkości budynku przychodzi więc nam więcej lub mniej płacić za utrzymanie wentylacji, która nieraz wymaga konserwacji i za energię elektryczną, bez której urządzenia nie będą po prostu działać. Koszty prądu, można łatwo nadrobić na niższych i znacznie niższych rachunkach za ogrzewanie. Koniecznie jednak musimy mieć pewność, że system wentylacyjny będzie działał stale i bezawaryjnie, by miał stały dostęp do energii elektrycznej i mógł pracować wydajnie.