Klimatyzacja w pokoju dziecka – czy to bezpieczne?

Klimatyzacja staje się niejako standardem w naszych domach. Decydując się na nią zastanawiamy się czy jej montaż w pokoju dziecka to bezpieczne rozwiązanie? Rodzice w tej kwestii mają zazwyczaj mieszane odczucia. Obawiają się, że może to wpłynąć na rozwój dziecka. Czy takie obawy są słuszne? Zagłębiając się w temat szybko możemy przekonać się, że nie ma się o co martwić. Co więcej – nasze maluchy mogą na tym jeszcze zyskać. Przy tym należy pamiętać o dwóch najważniejszych kwestiach – odpowiednim umiejscowieniu jednostki i jej odpowiednim użytkowaniu.
Klimatyzacja a przeziębienie.
To jeden z pierwszych i najważniejszych powodów, dla których rodzice nie zamierzają montować klimatyzacji w pokoju dziecka. Co prawda trzeba przyznać, że maluchy są bardziej podatniejsze na choroby niżeli dorośli. Mimo wszystko w tym przypadku możemy w 100% wykluczyć takie przypadki. Jak? Wszystko zależy od tego jak będziemy korzystali z klimatyzacji. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by dobrze wyregulować temperaturę. Prócz tego dziecko nie może mieć dostępu do pilota. Spełniając te dwa warunki możemy zupełnie wyeliminować zachorowanie naszej pociechy podczas użytkowania z tego udogodnienia. Jak tego dokonać? Klimatyzacja w pokoju dziecka, a właściwie nawiew nie może być skierowany na takie miejsca jak: biurko, łóżko czy miejsce do zabawy. Jeśli chodzi o ustawienie temperatury to nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu, ponieważ istnieje zasada, że różnica panująca na zewnątrz, a w naszych czterech ścianach nie może być większa niżeli 6-8 stopni. Dzięki temu nasze dziecko nie przeziębi się, a my stworzymy mu idealne warunki do nauki, zabawy i odpoczynku.
Lepsza jakość powietrza.
Powyżej zostało wspomniane, iż klimatyzacja w pokoju dziecięcym może sprawić, że nasze pociechy jeszcze na tym zyskają. Tym bardziej, jeśli zmagają się one z alergiami na pyłki czy roztocza. Wszystko to jest zasługą urządzeń, które obecnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania. Klimatyzacja pozwala nam oczyścić i nawilżyć powietrze. W konsekwencji eliminowane są bakterie. Z uwagi na lepszą jakość powietrza zyskują dzieci chore na astmę. Warto tu jednak nadmienić, że takie korzyści możliwe są wtedy, kiedy będziemy dbali o systematyczny serwis klimatyzacji. Decydując się na fachowców warto zlecić im odgrzybianie i dezynfekcję, a także sprawdzenie czystości filtrów.
Klimatyzacja to alternatywa nie tylko na upalne dni.
Kolejną zaletą montażu klimatyzacji w domu, a w tym i w pokoju dla dziecka jest nie tylko chłodzenie powietrza, ale także jego ogrzanie. Ta opcja może być dla nas szczególnie cenna podczas sezonu jesienno-zimowego. Często bywają sytuację, kiedy chcielibyśmy ogrzać jedynie pokój naszej pociechy. Klimatyzacja idealnie sprawdzi się i w tym przypadku. Oczywiście należy to traktować jako alternatywę jedynie w owym okresie. Mimo to takie udogodnienie może być niezwykle pomocne. Kolejny raz możemy zadbać o odpowiedni komfort funkcjonowania naszych pociech.
PODSUMOWANIE
Stosowane obecnie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że jak najbardziej możemy zdecydować się na montaż klimatyzacji w pokoju dziecięcym. Absolutnie nie zagraża to zdrowiu najmłodszych. Wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach możemy na tym jeszcze zyskać. Musimy jednak pamiętać, że do tego należy spełnić pewne wymagania. Mowa tu o tym, by zamontować klimatyzację w odpowiednim miejscu, dobrze ustawić temperaturę i dbać o jej regularny serwis. Dzięki temu możemy zapewnić dzieciom optymalne warunki do funkcjonowania w swoich pokojach.

Dodaj komentarz