Remont starego domu. Warto zacząć od zmiany podłogi

Zakup starego domu nie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. najczęściej jednak jest to nieruchomość co najmniej do poważnego remontu. Niekiedy konieczny jest nawet remont kapitalny. Prace remontowe warto dokładnie zaplanować i podzielić na etapy. Niektóre z nich bowiem z powodzeniem można wykonać w przyszłości. Inne lepiej wykonać od razu, jeszcze przed wprowadzeniem się do domu. Przy starych domach z podłogami drewnianymi, warto prace remontowe zacząć od wymiany podłóg. Jest to ważne, nawet jeśli deski podłogowe jeszcze są w akceptowalnym stanie. Podłogi w starych domach nie są bowiem niczym ocieplane, więc koszty ogrzewania takiego domu mogą być bardzo wysokie. Po wymianie podłóg na betonowe i ocieplone dużo łatwiej będzie można utrzymać żądaną temperaturę w pomieszczeniach.

Wymiana podłóg. Praca, która można wykonać samodzielnie

Wymiana podłóg na betonowe, to praca, którą można wykonać we własnym zakresie. Nie jest to zadanie trudne, bez wątpienia jednak czasochłonne. Planując takie prace, trzeba pamiętać o tym, by podłogi były ocieplone grubym styropianem. Konieczny jest styropian o grubości co najmniej ośmiu centymetrów, wskazany jest jednak styropian grubszy. idealny to taki, który ma dziesięć centymetrów. Na ten styropian powinna trafić warstwa betonu o grubości co najmniej sześciu centymetrów. Musi być wylany tak, by podłoga była pozioma i idealnie równa. Nie można też zapominać o tym, by miała odpowiedni poziom. Nie jest tak, że jej poziom musi być idealnie taki sam jak poziom na progu drzwi czy tez poziom podłogi w sąsiednim pomieszczeniu. Jeśli w danym pomieszczeniu mają być założone płytki, poziom podłogi może być nieco niższy. Właściwy osiągnie się, nakładając odpowiednią warstwę kleju i zakładając płytki.

A może warto zlecić ta pracę fachowcom?

Jeśli nie czujemy się na siłach, by wykonać tą pracę samodzielnie, lepiej wynająć firmę, która świadczy usługi wylewania podłóg. Usługa taka rzecz jasna jest płatna. Jej koszt zależny jest od wielkości pomieszczeń, w których mają być wylane podłogi. Stawka za metr kwadratowy wylanej podłogi może być niższa, jeśli do wykonania będzie wiele metrów kwadratowych podłogi. Wynajęcie firmy jest kosztowne, jednak ma też swoje plusy. Ekipa, wylewająca podłogi, taką pracę jest w stanie wykonać w jeden dzień. Samodzielna praca potrwa bez wątpienia wielokrotnie dłużej.

Podłoga – bez względu na to czy była wylana samodzielnie czy też to zlecenie wykonała firma – musi oczywiście wyschnąć. Czasami ten proces trwa nawet do dwóch tygodni. Dopiero po tym czasie można kłaść na podłodze panele czy płytki i normalnie korzystać z pomieszczenia.

Dodaj komentarz