Budowa domu letniskowego bez pozwolenia

Lubimy spędzać czas poza miastem, w lesie, na łonie natury. Wiele osób buduje dom z dala od centrum miasta, przenosi tam swoje życie. Nie każdy jednak ma taką potrzebę. Wielu osobom wystarcza rekreacyjna działka, na której mogą spędzać wolny czas. Warto mieć na takiej działce dom, w którym można zostać na noc, spędzić weekend, a nawet urlop. Nie decydujemy się na taki krok w obawie przed kosztami i formalnościami.

Dom letniskowy bez pozwolenia

Budowa domku na działce rekreacyjnej może być spełnieniem marzeń. Nie wszyscy wiedzą, że na budowę letniskowego domu o powierzchni zabudowy do 35 m2, nie potrzeba występować do urzędu o pozwolenia na budowę. Zgodnie z ustawą budynki rekreacyjne, czyli budynki do okresowego wypoczynku o powierzchni do 35 m2 nie wymagają pozwolenia. Przy czym musi to być budynek jednokondygnacyjny i liczba domów nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Zapis ten jest ogromny ułatwieniem dla inwestorów, nie znaczy to jednak, że nie trzeba spełniać żadnych innych wymogów prawnych.
Nasz dom musi być zgodny z koncepcją urbanistyczną dla danego terenu. To znaczy, że musi być możliwość postawienia takiego budynku zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku braku takiego planu musimy wystąpić do gminy o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy.
Kolejna formalność to projekt. Najprościej zamówić typowy w firmie, która specjalizuje się w projektowaniu takich budynków, np. na stronie https://loftowedomy.pl/
Następny dokument to poświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, czyli dowód na to, że jesteśmy właścicielami działki.
Wszystkie te dokumenty stanowią załącznik do zgłoszenia, czyli specjalnego formularza, który składamy w starostwie. W formularzu należy wskazać zakres robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Zgłoszenie należy złożyć co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem robót, ponieważ tyle czasu ma starosta na wniesienie sprzeciwu. Po upływie tego terminu możemy przystąpić do robót budowlanych.

Domy letniskowe modułowe

Ciekawym pomysłem na postawienie domku letniskowego bez pozwolenia, jest zamówienie domu modułowego. Można taki dom wybrać w internecie, np. na stronie https://loftowedomy.pl/ Budowany jest z konkretnych modułów wykonanych w fabryce. Na działce następuje jedynie montaż wszystkich elementów domu. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że budowa następuje bardzo szybko i koszt jest dużo niższy niż w przypadku tradycyjnego murowanego budynku. Również w tym przypadku, jeżeli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2, nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

Dodaj komentarz