Zakup samochodu i co dalej?

Kupno samochodu to zwykle ważne wydarzenie w życiu młodego kierowcy. Pierwszy pojazd często wybierany jest pod względem użyteczności, niezbyt drogi do kilku tysięcy, w stanie określanym jako dobry. Pojemność, spalanie, koszty eksploatacji to główne czynniki, na które zwracamy uwagę. Pierwszy samochód najlepiej, żeby był niedrogi w utrzymaniu, aby na start nie trzeba było inwestować i najlepiej niewielkich rozmiarów. Przede wszystkim ma służyć do wprawienia się w zasady ruchu drogowego. Jeśli już dojdzie do transakcji, należy pamiętać o kilku formalnościach.

Przygotuj się do zakupu pojazdu od strony formalnej!

O tym na kursach nie mówią wcale bądź wspominają jednym zdaniem. Jednak jak każdy właściciel pojazdu w Polsce jesteś zobowiązany do wywiązania się z kilku ustawowych obowiązków. Po pierwsze: spisz umowę kupna- sprzedaży. Wzory są dostępne powszechnie w Internecie. Zwykle to sprzedający dba o tę kwestę, jednak bądź przygotowany na wszystko i zabierze ze sobą dwa egzemplarze. Umowa powinna zostać wypełniona w pełni, nie pomijaj numeru PESEL oraz miejsca zamieszkania. Wypełniony dokument powinien trafić do wydziału komunikacji oraz Towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wydział komunikacji zgodnie z prawem musi zostać powiadomiony w ciągu 30 dni od daty nabycia pojazdu. Na podstawie przekazania kopii umowy kupna-sprzedaży nowy właściciel otrzymuje dowód rejestracyjny na swoje nazwisko. Zgodnie z ustawą zmianę właściciela samochodu do TU powinien zgłosić sprzedający w ciągu 14 dni. Nie czekaj jednak i sam skontaktuj się przynajmniej z infolinią w celu dopytania czy takie zgłoszenie wpłynęło. Ty również jako nowy właściciel możesz dokonać tej zmiany.

To Cię może sporo kosztować!

Towarzystwo ubezpieczeniowe to miejsce, w którym możesz doczekać się niemiłej niespodzianki. Nieopłacona polisa po poprzednim właścicielu, rekalkulacja składki, czy zakończenie ubezpieczenia OC bez automatycznego przedłużenia. Jeśli polisa jest nieopłacona, jako nowy właściciel będziesz zobowiązany do zapłacenia składki proporcjonalnie od dnia zakupu auta. Polisa może być opłacona w pełni i trwać kolejne 11 miesięcy jednak TU mają prawo przekalkulować składkę na nowego właściciela. Bez historii ubezpieczeniowej to mogą być spore koszty. Masz prawo zrezygnować z polisy w dowolnym dniu i zawrzeć nowe ubezpieczenie w innym TU.

Nie dopuść jednak do przerwy w ubezpieczeniu OC! Czy to po rezygnacji z polisy poprzedniego właściciela, czy po zakończeniu okresu ubezpieczenia. Polisa przepisana po zakupie samochodu nie wznowi się automatycznie. Także TU nie musi się z Tobą kontaktować. UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę pieniężną dużo przewyższając wartość pojazdu.

Dodaj komentarz