Oszczędzanie na elektryczności

Oszczędzanie na elektryczności

W dzisiejszych czasach musimy poszukiwać oszczędności we wszystkim. Szczególnie ważne jest to w kwestii wykorzystania energii elektrycznej. Stare, standardowe żarówki, nieomal 95% pobieranej energii tracą na emisję ciepła, a ledwie 5% wykorzystują na emisję światła. W stosunku do faktów środowiskowych, wielkiego zanieczyszczenia powietrza, nie możemy sobie pozwolić na dodatkową emisję ciepła z bezzasanych źródeł, równolegle zmuszając elektrownie do spalania znaczniejszej dawki paliw i emisji kolejnych zanieczyszczeń. By temu zapobiec, w zastępstwie zwykłych żarówek, używajmy energooszczędne oświetlenie LED.

oświetlenie led z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Tego typu źródła światła są bowiem niesłychanie energooszczędne, w wyższym stopniu nawet aniżeli stosowane od dawna świetlówki kompaktowe. Ich odniesienie pobieranej mocy do emitowanego światła umożliwia zakwalifikować je do najlepszych klas energooszczędności. Na rynku osiągalne są lampy LED-owe w wielu różnych odmianach. Od lamp przypominających kształtem zwykłe żarówki, jakie posiadają standardowy gwint E14 lub E27, przez oświetlenie sufitowe LED, innymi słowy specjalne lampy ze zintegrowanymi elementami świetlnymi, aż do naświetlaczy ledowych, przypominających stare lampy halogenowe. W handlu osiągalne są też inne produkty, jak przykładowo taśmy led.

Jako że lampy LED najczęściej emitują światło wyłącznie pod pewnym kątem, najdogodniejszym sposobem skorzystania z tego oświetlenia wydajesię sufit podwieszany. W ten sposób oświetlenie sufitowe LED ma swoje źródło w najwyższym punkcie pomieszczenia i umożliwia jego równomierne oświetlenie. Oprócz tego same sufity podwieszane są obecnie bardzo modne i dodają wnętrzom nowoczesności i nieszablonowości. W sufitach podwieszanych stosujemy lampy ledowe z trzonkiem GU-10, instalowane w specjalnych oprawach. Jednostkowa moc świetlna którejkolwiek lampy jest ograniczona, dlatego ważne jest by zastosować adekwatną ilość punktów świetlnych do wielkości pomieszczenia.

Dodaj komentarz