Piękne kabiny prysznicowe – Baterie prysznicowe

Kabina prysznicowa jest elementem, który potrafi zdominować całą przestrzeń łazienki. Nic dziwnego, że jej zakupowi z reguły poświęca się nieco więcej czasu. Równie istotne pozostają akcesoria, takie jak baterie natryskowe czy wykończeniowe części. Bez właściwej baterii natryskowej trudno jest mówić o komfortowej kąpieli. Tymczasem wiele osób lekceważy to zagadnienie, kierując się jedynie kwestiami ekonomicznymi bądź stylistycznymi. Tymczasem od funkcjonalności prysznicowej baterii zależy bardzo wiele.

Baterie natryskowe dzielimy ogólnie na dwie podstawowe kategorie różniące się sposobem umieszczania w instalacji – są to baterie natryskowe naścienne oraz baterie podtynkowe. Każdy z wariantów ma zarówno swoje zalety, jak i wady. W przypadku baterii prysznicowych naściennych, zwanych natynkowymi, zdecydowanym atutem jest prostota montażu. Podłącza się je bezpośrednio do rur. Prócz tego jest to zdecydowanie tańszy wariant. Ich zdecydowanym mankamentem pozostaje jednak wizualna strona. Atrakcyjność w ramach tego aspektu z pewnością reprezentują baterie natryskowe podtynkowe. Tutaj jednak montaż może być dużo bardziej problematyczny. Konieczne jest wykonanie odwiertów w ścianie. Z drugiej strony – walory estetyczne rekompensują ową komplikację – z zewnątrz widoczna jest tylko dźwignia (oraz maskownica) natomiast cały mechanizm sterujący umieszczony jest w ścianie. Rzecz jasna wymaga to odpowiedniego rozplanowania prac – również w zakresie układania kafli. W przypadku baterii podtynkowych z pewnością można liczyć na spory wybór ofert, a to dlatego, iż tego typu baterie zyskują na popularności. Teoretycznie cenowo są one mniej korzystnym wyborem, niemniej jednak ich funkcjonalność, estetyka, i fakt, że zajmują niewiele miejsca czynią je produktami konkurencyjnymi.

Poza sposobem montażu baterie natryskowe dzielą się także na baterie jednopunktowe oraz mające postać panelową. Pierwsze są zdecydowanie częściej montowane z uwagi na funkcjonalność oraz niższą cenę. Ich wadą pozostaje to, że są podpinane na stałe (co może stanowić pewną komplikację, jeśli użytkownicy to osoby o różnym wzroście). Panele prysznicowe stanowią w pewnym sensie wariant luksusowy – mogą pełnić liczne dodatkowe funkcje, można też wybierać spośród większego zakresu dysz (w tym takich wyposażonych w opcję hydromasażu).

Dodaj komentarz