Zmniejszenie bądź całkowita rezygnacja z niektórych otworów okiennych to najczęstsza zmiana podczas procesu adaptacji projektu. Zwykle dotyczy okien połaciowych. Dużo uwagi także inwestorzy poświęcają tarasowi. Dostosowują projekt do swoich oczekiwań poprzez np. wybór zadaszenia. Pamiętajmy jednak, że zmiany te mocno odbijają się na wyglądzie zewnętrznym elewacji budynku.
Okna – zmiany w projekcie.
Według Rozporządzenia w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt osób (pokoje dzienne, sypialnie) powierzchnia okien nie może być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi w tym właśnie pomieszczeniu. W pomieszczeniach pomocniczych natomiast, okna muszą stanowić przynajmniej 1/12 powierzchni podłogi.
Zlecając zmniejszenie lub rezygnując całkowicie z niektórych otworów okiennych, musimy mieć świadomość, że może nastąpić konieczność powiększenia innego okna w tym samym pomieszczeniu. I nagle może się okazać, że jedno większe okno o niestandardowym rozmiarze będzie dużo droższe niż dwa mniejsze pionowe okna. Ważne jest również, aby dokładnie zwrócić uwagę, jaki wpływ na zewnętrzną elewację będzie miała ta zmiana.
Sposób doświetlenia pomieszczeń ma ogromne znaczenie szczególnie jeżeli chodzi o domy z poddaszem i okna połaciowe. W tej sytuacji jedno, nawet bardzo duże okno dachowe doświetli tylko cześć pomieszczenia. Światło będzie padać na mniejszą powierzchnię niż w przypadku zamontowania dwóch okien o mniejszej powierzchni. Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie czterech okien dachowych, po dwa na przeciwległych połaciach.
Pamiętajmy, że długość okna dachowego zależy od kąta nachylenia dachu. Im kąt mniejszy – tym dłuższe powinno być okno. Natomiast domy z dachem stromym powinny mieć okna krótsze.
Usytuowanie domu względem stron świata, to kolejna kwestia na którą należy zwrócić uwagę podczas zmiany rozmiaru okien i rozmieszczenia ich w budynku. Projekty domów przewidują najczęściej duże okna na południowej stronie budynku. To właśnie tam zwykle zaplanowane są pokoje dzienne. Taki układ pozwala maksymalnie wykorzystać światło słoneczne, zarówno do doświetlenia pomieszczenia, jak i do jego ogrzania.
Okna znajdujące się na północnej stronie budynku nie powinny być powiększane. Zaplanowane tam pomieszczenia nie potrzebują tak dużo światła dziennego. Duże okna na południowej czy południowo-zachodniej stronie domu są najbardziej uzasadnione ekonomicznie.
Taras – zmiany w projekcie
W naszej bazie projektów gotowych, dom jednorodzinny z tarasem występuje bardzo często. Zanim jednak zdecydujemy się na projekt domu z tarasem zastanówmy się dobrze w jaki sposób zamierzamy z niego korzystać.
Taras bez zadaszenia usytuowany na południowej stronie domu wypełnia wnętrza światłem przez cały rok. Połączony z nim salon jest dzięki temu doświetlany i dogrzewany darmową energią słoneczną.
Pamiętajmy jednak, że nasza strefa klimatyczna to nie tylko piękne, słoneczne dni. Deszcz, śnieg i mróz to powody, dla których musimy zastosować na tarasie specjalną posadzkę wodo- i mrozoodporną, przy czym nie może ona nadmiernie nagrzewać się na słońcu.
Za to zadaszenie tarasu sprawi, że możemy korzystać z niego praktycznie przez cały rok. Dodatkowa obudowa tarasu balustradą pozwoli nam stworzyć tam kącik, w którym będziemy czuć się komfortowo i intymnie. Zadaszenie jest także dobrą ochroną materiałów, z których zbudowany jest taras.
Wada zadaszonego tarasu jest to, że nie dostarcza on do wnętrza światła dziennego, a nawet może je zacieniać. Zadaszenie ma także ogromny wpływ na wygląd zewnętrzny budynku, dlatego dokładnie przeanalizujmy tą sprawę przed podjęciem decyzji o zmianach w projekcie.
Dobrym rozwiązaniem jest częściowe zadaszenie tarasu. W tym przypadku stosuje się dach poza obszarem przeznaczonym na okna. Możemy wtedy korzystać z tarasu przez cały rok, bez utraty doświetlenia wnętrz słońcem.
Wybierając projekty domów dobrze jest od razu wybrać taki dom z tarasem, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Każde późniejsze zmiany w projekcie mogą negatywnie wpływać na wygląd zewnętrzny elewacji.