Oczko wodno w Twoim ogrodzie

Podczas budowy domu lub tuż po jej zakończeniu mamy ochotę na namiastkę natury, czy też dziczy na naszym podwórku.

Jedną z form zaspokojenia naszych potrzeb estetycznych jest oczko wodne. Budowę oczka wodnego możemy zlecić firmie zajmującej się tym, lub spróbować stworzyć je własnymi siłami. Niekwestionowanym liderem w produkcji produktów służących do budowy oczka wodnego jest wiele Polskich firm.

Budowę oczka powinniśmy zacząć od wstępnego planu. Oczko wodne jest bez wątpienia ślicznym dopełnieniem każdego ogrodu, bez względu na jego wielkość i rodzaj zagospodarowania zieleni. Istnieje wiele modeli tych pięknych zbiorników wodnych, a więc wybór efektu końcowego zależy tylko i zaledwie od preferencji klienta. Najczęściej klienci wybierają zwyczajne oczka wodne, które mogą być połączone z : kaskadą, sztucznymi wodospadami, fontannami, rzeźbami wodnymi, stawami ogrodowymi ze strumykiem. Oczka wodne często przybierają formę: stawu z rybami, niewielkiego jeziora czy basenu kąpielowego.

To właśnie dzięki oczkom wodnym każdy z nas może we własnym ogrodzie doznać komfortu jakim jest odpoczynek nad wodą. Oczko wodne jest nie wyłącznie piękne pod względem wzrokowym, pomaga nam również badać wzrokiem ruch wody. Przelewająca się woda pomaga nam w skupieniu, wyciszeniu organizm, dzięki czemu zwykłe popołudnia w ogrodzie mogą stać się czarodziejskie.

W dzisiejszych epoce technologia posunęła się do przodu, dotyczy to również oczek wodnych. Oczko wodne nie kojarzy się tylko z dołem, w którym znajduje się często zanieczyszczona i cuchnąca woda. Obecnie oczka wodne przywodzi na pamięć dzieła sztuki. Mogą być ozdabiane licznymi kamieniami, roślinami wodnymi, figurkami, pływają w nich rozmaite oczka wodnego choć na pierwszy rzut oka może wydawać się dosyć prosta jednak wymaga wiele dokładności i pracy. Przy budowie stosowane są dwa sposoby: wyłożenie oczka folią lub wybudowanie gotowej formy z tworzywa sztucznego. Tylko od naszych osobistych preferencji zależy to, jakiej metody użyjemy we prywatnym ogrodzie.

Wielu osobom wydaje się, że w stylizacji oczek wodnych nie ma żadnych modeli, a każdy może bez względu na to, w jakiej stylistyce utrzymana jest jego posesja ozdobić swoje oczko wodne. Takie myślenie jest jednak mylne, bowiem oczko wodne powinno odtwarzać charakter naszego mieszkania. Ważne jest, aby było dla niego pięknym tłem, które nie będzie z nim kolidować. Coraz częściej w dekorowaniu oczek wodnych użytkowane są polskie gatunki roślin, którymi obsadzamy altankę.

W budowie oczek wodnych coraz częściej wyraziste jest nawiązanie do stylu angielskiego bądź staropolskiego. Polacy oddalili się od nudnych, spokojnych ogrodów. Cenią sobie indywidualność, dlatego tak ważne jest dla nich to, aby ich ogród był niepospolity i odróżniał się na tle innych.

Dodaj komentarz