Na co zwracać uwagę, porównując oferty Internetu?

Na co zwracać uwagę, porównując oferty Internetu?

Internet to coś, bez czego ciężko obecnie żyć, a w szczególności uczyć się lub pracować. Stanowi on doskonale źródło informacji, daje wiele możliwości w zakresie rozrywki, poznawania nowych ludzi, pracy zdalnej czy e-learningu. Niemal każdy natrafi więc prędzej czy później na taki moment, kiedy będzie musiał wykupić dostęp do sieci. Względnie skończy mu się umowa z obecnym dostawcą usług i z różnych względów będzie chciał przejść do innej firmy.

To, że Internet jest czymś niemal niezbędnym, nie oznacza to, że trzeba na nim przepłacać. Nie warto więc wybierać pierwszej lepszej oferty, a rozsądniejszym wyjściem jest porównanie wszystkich dostępnych w danym momencie lub przynajmniej części z nich. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mnogość działających na rynku firm napędza konkurencję i popycha je do ciągłego ulepszania swoich ofert. Tylko na co zwracać uwagę, żeby na pewno podjąć dobrą decyzję? Doradzamy!

Prędkość wysyłania i pobierania

Prędkość pobierania, jak sama nazwa wskazuje, wpływa na to, jak szybko będziemy pobierać treści z sieci. Czyli jak szybko będziemy ściągać pliki na komputer, ale też w jakim czasie ładować się będą strony internetowe czy też filmy lub muzyka w ramach streamingu (a więc treści z Netflixa, Spotify i innych tego typu usług). Jednocześnie musimy pamiętać, że usługodawcy zwykle oferują Internet nie o określonej prędkości, a do pewnej prędkości, czyli na przykład do 500mb/s. To, czy faktycznie uda się osiągnąć taką prędkość, zależy od okoliczności, w tym między innymi od naszej lokalizacji.

Prędkość wysyłania to z kolei prędkość, z którą my będziemy wysyłać treści do sieci. Również bywa ważna, choćby w przypadku, kiedy będziemy chcieli dodać duży załącznik do e-maila lub wrzucić jakieś pliki na dysk w chmurze (bądź też choćby wgrać filmik na YouTube). Dla wielu osób będzie to mniej istotna kwestia niż prędkość odbierania, natomiast warto mimo wszystko też zwrócić uwagę na to, aby nie była bardzo niska. Może to bowiem wzbudzić pewne frustracje, na przykład w sytuacji, kiedy pracujemy zdalnie i często musimy dzielić się z innymi jakimiś plikami.

Limit danych – kwestia kluczowa

Limit danych, jeśli chodzi o Internet Białystok, dotyczy przede wszystkim ofert LTE. W przypadku światłowodów czy ogółem Internetu “kablowego”, limitów z reguły się nie stosuje. Jeśli interesuje nas Internet bezprzewodowy, czyli właśnie LTE, to limit danych jest kwestią, na którą powinniśmy zwrócić dużą uwagę.

Zazwyczaj wynosi on kilkaset GB. Po jego przekroczeniu Internet nie jest wyłączany całkowicie, ale zwalnia do poziomu, który znacznie utrudnia normalne użytkowanie. Jeśli więc zużywamy dużo danych, warto pomyśleć o ofercie z dużym limitem lub bez niego (LTE bez limitu dla domu zaczyna bowiem być dostępne).

Dodaj komentarz