Modele BIM – czym są? Poznaj nowoczesną technologię modelowania

Branża architektoniczna oraz budowlana musi stale zmagać się z nowymi wyzwaniami. Nowe wymagania wymuszają potrzebę nowoczesnych rozwiązania. Jednym z nich jest technologia BIM, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji, a także zarządzania budynkiem. Czym są modele BIM i dlaczego warto się na nie zdecydować? 

Technologia BIM – na czym polega? 

Technologia BIM to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do bieżących informacji o projekcie i jego kosztach wszystkim zaangażowanym w inwestycję. Modelowanie informacji o budynku jest całościowym procesem, w którym tworzy się informacje o budowanym zasobie i zarządzania nim. Cała technologia jest dostępna w chmurze. To tam znajdują się wszystkie informacje, co ważne w uporządkowanych schematach. Dzięki temu mamy możliwość tworzenia szczegółowych reprezentacji cyfrowych procesu projektowania, budowy i zarządzania obiektem. 

Czym są modele BIM?

Model BIM najprościej tłumacząc, jest odzwierciedleniem rzeczywistych produktów, elementów wyposażenia oraz materiałów budowlanych wykorzystywanych przy konstrukcji inwestycji. Modele BIM tworzone są poprzez połączenie ze sobą modeli 3D z metadanymi o produkcie. Dzięki temu rozwiązaniu możesz udostępnić i zaprezentować swoje modele nie tylko w wersji wizualnej, ale także informacyjnej. Dane zawarte w modelu odnoszą się między innymi do materiału, który zostanie wykorzystany przy budowie, śladu węglowego związanego z realizacją inwestycji, czy konsumpcją energii. 

Dzięki modelowaniu informacji o budynku możemy tworzyć bardziej zrównoważone i ekologiczne obiekty. Co więcej, praca na jednym modelu, w sytuacji, kiedy w projekt zaangażowane są różne firmy, znacznie zwiększa efektywność wykonywanych działań. Dzięki modelowaniu BIM możemy zmniejszyć ryzyko występowania błędów, które powstają w procesie tworzenia dokumentacji cyfrowej. Nowoczesna technologia zyskuje znaczną przewagę nad tradycyjnymi metodami projektowania. Dziś na modele BIM decyduje się coraz więcej firm zarówno architektonicznych, jak i budowlanych.  

Co więcej, modele BIM są stosunkowo łatwo dostępne i można je zastosować przy różnego rodzaju projektach. Innowacyjne modele 3D same w sobie stają się reklamą firmy i narzędziem marketingowym. Jeśli więc zastanawiasz się, jak możesz jednocześnie usprawnić proces projektowania i zminimalizować ryzyko błędów, to technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku jest kluczem do sukcesu. 

Dodaj komentarz