Kreatywne budownictwo – czyli domy z kontenerów

Domy z kontenerów posiadają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Są one ekologiczną, nowoczesną, jak również stosunkowo szybką możliwością na stworzenie swojego własnego miejsca do życia.

Czym są domy z kontenerów?

Domy z kontenerów zaliczane są do budownictwa modułowego. W ramach ich realizacji wykorzystuje się kontenery morskie. Zarówno te nowe, jak i używane. Jeżeli chodzi o samą ich konstrukcję to należy zaznaczyć, iż podstawą jest samonośna rama stalowa. Rama stalowa została wykonana z piaskowatych zabezpieczeń antykorozyjnych. W związku z tym, domy takie są wytrzymałe i nie stwarzają jakiegokolwiek niebezpieczeństwa w stosunku do osób w nich przebywających.

Co należy zaliczyć do zalet domów z kontenerów?

Domy z kontenerów posiadają wiele zalet, a można do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • szybką realizację projektu
  • dużą mobilność, ponieważ dom tego rodzaju można w każdej chwili przenieść w inną lokalizację
  • duży komfort użytkowania
  • stosunkowo niską cenę
  • łatwo konserwację

Co należy zaliczyć do wad domów z kontenerów?

Do wad domów z kontenerów można zaliczyć:

  • brak odpowiednich regulacji prawnych
  • wysokie koszty związane z ogrzewaniem kontenera
  • kwestie estetyczne

Jaka jest orientacyjna cena domów z kontenerów?

Jeżeli chodzi o cenę domów z kontenerów to należy przede wszystkim zaznaczyć, że mogą się one różnić w zależności od wariantu wyposażenia, bądź firmy, która będzie zajmowała się wykonaniem takiego domu. Natomiast, jeżeli chodzi o przybliżone koszty to należy być przygotowanym na kwotę około 3 000 zł/m2 (w wariancie “pod klucz”). Oczywiście trzeba także doliczyć koszty związane z gruntem.

Instalacje w domach z kontenerów

Instalacje w domach z kontenerów praktycznie niczym się nie różnią od tych, które są montowane w tradycyjnych budynkach mieszkalnych. Firma, która stawia taki dom zobowiązana jest do wszystkich potrzebnych instalacji do codziennego funkcjonowania, a można do nich zaliczyć: montaż włączników oraz gniazdek, montaż kanalizacji i ogrzewania grzewczego, jak również klimatyzacji. Należy dodać, że w domach z kontenerów najbardziej preferowane jest ogrzewanie elektryczne.

Jak w odpowiedni sposób ocieplić dom z kontenerów?

Dom z kontenerów można ocieplić kilkoma sposobami. Do ocieplana zewnętrznego najczęściej stosuje się: styropian, piankę, a także wełnę mineralną. Z kolei do ocieplania wewnętrznego można zastosować w szczególności płyty wiórowe oraz płyty kartonowo – gipsowe. Przyczyniają się one także do swoistego zabezpieczenia takiego domu.

Dodaj komentarz