Dziś niemal każdy z nas posiada swój komputer bądź laptop. Używamy go na co dzień do różnych czynności, w tym oglądania filmów, przeglądania internetu, pracy czy grania w gry. Dla wielu osób bardzo problematyczny jest wybór pomiędzy komputerem, a laptopem. Na co lepiej się zdecydować i dlaczego?
Przenośny, ale czy lepszy?
Laptopy powstały głównie po to, aby można je było bez problemu przenieść z jednego miejsca na drugie. Dzięki temu mamy możliwość sporządzania notatek podczas wykładów na komputerze czy pracy zdalnej, gdy jesteśmy poza firmą. Pod tym względem laptopy zdecydowanie wyprzedzają komputery. Dla osób, które cenią sobie ich mobilność, wybór wydaje się być oczywisty. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że laptopy często cechują się znacznie gorszymi parametrami, niż komputery. Służą one bowiem w głównej mierze do pracy, a więc obsługują proste programy biznesowe. Możemy również z ich pomocą przeglądać internet czy też oglądać filmy, jednak odtworzenie niektórych gier może już stanowić niemały problem. Większość graczy posiada bowiem komputery, a nie laptopy. Co więcej, rozbudowane programy o obsługi firm bardzo często nie działają najlepiej na laptopach. Do ich obsługi przydaje się za to dobrej jakości komputer. To dlatego wiele firm wciąż nie inwestuje w laptopy, a poprzestaje na zakupie komputerów stacjonarnych.
Cena ma znaczenie
Wiele osób dobiera sprzęt nie tylko do swoich własnych potrzeb, ale również możliwości finansowych. Chodzi bowiem o to, że wraz z laptopem otrzymujemy w pakiecie niemal wszystko, co potrzebujemy. Tymczasem zakup komputera zwykle stanowi już nieco większy wydatek, szczególnie gdy myślimy o komputerze naprawdę dobrej jakości. Nie jest tajemnicą, że w przypadku laptopów płacimy nie tylko za ich parametry, ale również za markę. Laptop z logo jabłuszka nie bez powodu kosztuje o wiele więcej, niż podobny model, który takiego logo nie posiada. Dlatego też warto zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy i jakie są nasze priorytety odnośnie parametrów, jakimi powinien charakteryzować się nasz sprzęt. W przypadku kupna komputera firmowego mamy nieco ułatwioną sytuację, ponieważ poniesione wydatki często możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i tym samym obniżyć podstawę opodatkowania. W przypadku kupna komputera na użytek własny sytuacja wygląda nieco inaczej, dlatego niekoniecznie wybieramy wtedy najdroższe modele. Na szczęście możemy znaleźć dobrej jakości komputery w całkiem niezłych cenach, na przykład podczas wyprzedaży sezonowych.