Jak urządzić dużą kuchnię?

Jak urządzić dużą kuchnię?

Wiosna to pora roku, która sprzyja remontom. Po długim, zimowym odpoczynku czas na to, aby zabrać się za zmiany, które mogą wyjść na korzyść- jeżeli chodzi o remont. Może czas na to, aby zmienić wystrój swojej kuchni. Każdy człowiek co jakiś czas w swojej przestrzeni domowej potrzebuje odświeżenia. Duża kuchnia stwarza ogromne pole do popisu, ale należy do wszystkiego podchodzić z należytą ostrożnością, aby nie zaburzyć harmonii całego pomieszczenia.

Duża kuchnia z wyspą

Wyspa kuchenna jest coraz popularniejszą propozycją, którą można odnaleźć w wielu wnętrzach. To miejsce, które może stać się centrum dowodzenia, blatem roboczy, a także stołem do jedzenia. Wielofunkcyjna wyspa kuchenna musi zostać zaplanowana w taki sposób, aby jednocześnie nie przeszkadzała w codziennej komunikacji w pomieszczeniu. Na wyspie kuchennej musi znajdować się wytrzymały blat, który będzie odporny na czynniki zewnętrzne, w tym na zarysowania i na wysokie temperatury. W takich przypadkach doskonale odnajduje się granit. Blaty z tego materiału można zamówić indywidualnie. Przy wyspie kuchennej powinien znajdować się okap, jeżeli znajduje się również w tym miejscu kuchenka/płyta indukcyjna.

Strefy kuchenne

Podczas aranżacji kuchni (również tej małej) nie można zapomnieć o tym, że całość musi zostać podzielona na odpowiednie strefy. Dzięki temu funkcjonowanie w pomieszczeniu stanie się znacznie łatwiejsze, a domownicy nie będą musieli narzekać na boleści w nogach.

Pierwsza strefa, która powinna znajdować się blisko drzwi, to strefa zapasów. Może to być spiżarnia, ale w tym miejscu powinno się również znaleźć miejsce na szafki kuchenne, czy też lodówkę. Ze strefy zapasów należy przejść do miejsca, gdzie poszczególne posiłki będą przygotowywane. Mowa tutaj o blatach kuchennych. Pamiętajmy o tym, aby sprawdzić ich odpowiednią jakość, dzięki czemu będą one z nami przez długi czas. Zaraz potem powinna zostać zaplanowana strefa zmywania. U niektórych osób kończy się ona na zlewozmywaku, a w innych domach można spotkać również funkcjonalną zmywarkę. Na samym końcu znajduje się strefa obróbki termicznej, gdzie będziemy gotować, piec, itd.

Jeżeli poszczególne strefy kuchenne zostaną zaplanowane w odpowiedni sposób, to zostaną zachowane ergonomiczne zasady. Kuchnia stanie się prawdziwym sercem domu, gdzie wszyscy będą przebywać z wielką przyjemnością. Tak, mówi się o takim planowaniu łatwo, ale gorzej zaplanować to samodzielnie. Nie ma się więc czemu dziwić, że coraz większa liczba osób korzysta z pomocy profesjonalnych architektów.

Dodaj komentarz