Jak usprawnić remont mieszkania?

Każdy, kto przeprowadzał kiedykolwiek remont, dobrze wie, że jest to trudny czas, który zaburza organizację życia całej rodziny. Większości osób remonty nie kojarzą się dobrze i z reguły ich wykonanie odkładamy na dalszą przyszłość. Jeśli jednak czas remontu nieubłaganie się zbliża, najlepiej jest się do tego dobrze przygotować.

Zaplanuj remont

Dobrze zaplanowany remont z pewnością będzie trwał krócej i nie przyczyni się do zrujnowania domowego budżetu. Wszystkie plany należy zacząć od podjęcia decyzji czy remontujemy samodzielnie czy zatrudniamy wyspecjalizowaną ekipę remontową. Jeśli chcemy, aby pracę wykonał ktoś z zewnątrz trzeba jak najszybciej zarezerwować sobie termin. Nie wszyscy wiedzą o tym, że obecnie brakuje ludzi do pracy przy remontach. Na dobrych fachowców trzeba poczekać kilka do miesięcy. Kolejne działania jakie należy wykonać to zaplanowanie zmian, oszacowanie kosztów i zgromadzeniach potrzebnego budżetu. Najwięcej czasu zajmie zaplanowanie zmian remontowych i warto zrobić to dokładnie. Bardzo często popełniany jest ten błąd, że osoby planujące remont po prostu zakładają ,że chcą coś zmienić i nieco odświeżyć mieszkanie. Wstępnie myślą więc, że po prostu pomalują ściany i może wymienią niektóre meble. Jednak gdy przychodzi co do czego, okazuje się że elementów do wymiany jest dużo więcej i generują niemałe koszty. Na etapie planowania trzeba więc dokładnie przyjrzeć się swojemu mieszkaniu i sprawdzić, które elementy wymagają już wymiany. Oglądamy więc nie tylko ściany i podłogi ale sprawdzamy także wszelkie instalacje. Zanim ostatecznie zdecydujemy co zmieniamy w naszym mieszkaniu, należy dokładnie zorientować się w tym, co oferuje rynek oraz ile kosztują poszczególne rozwiązania. Trzeba być też świadomym, że na wiele produktów musimy czekać, gdyż nie są one dostępne od ręki. Dotyczy to przede wszystkim drzwi wewnętrznych, parapetów, elementów armatury płytek. Warto więc wszystkie grubsze zakupy mieć zrobione jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

Zabezpiecz budżet, czas i mieszkanie

Aby przeprowadzić bezproblemowy remont trzeba być przewidującym. Z całą pewnością należy zgromadzić nieco więcej środków pieniężnych niż wynika z kosztorysów. Przed rozpoczęciem remontu trzeba z mieszkania pozbyć się dużych sprzętów i przy tej okazji można wyrzucić wszystko, co jest niepotrzebne. Należy też zgromadzić materiały, którymi będziemy zabezpieczać ściany czy drzwi w czasie malowania. Chodzi tu o folie malarskie i taśmy. Jednocześnie jest bardzo ważne aby wcześniej zaplanować, gdzie wywieziemy duże meble, które nie nadają się już do użycia oraz w jaki sposób pozbędziemy się odpadów poremontowych. Wreszcie bardzo ważne jest aby mieć odpowiednią ilość czasu. Z całą pewnością remont będzie wymagał naszej uwagi. Nawet jeśli wykonuje go wyspecjalizowana ekipa, to właściciele muszą podejmować szereg decyzji, jeździć do sklepu i wybierać poszczególne rozwiązania. Dlatego trzeba na ten cel mieć przewidziany wolny czas.

Dodaj komentarz