Dom. Lepiej budować nowy czy kupić starszy i remontować?

Nie ma chyba osoby, która nie chciałaby zamieszkać we własnym domu. To marzenie wielu Polaków. Istnieją różne drogi aby je zrealizować. Budowa domu od podstaw, zakup domu z rynku wtórnego i jego remont oraz zaadoptowanie do własnych potrzeb. Alternatywą jest też zakup nowego domu od dewelopera. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Nie ma na to pytanie konkretnej odpowiedzi.

Zakup domu od dewelopera

Wydawać by się mogło, że najprostszym rozwiązaniem jest zakup nowego domu od dewelopera. Jest to oczywiście jakaś opcja, ma jednak swoje plusy i minusy. Plusem jest szansa w szybkie wejście w posiadanie nowego domu. Minusem zaś cena takiej nieruchomości. Co więcej, w tej sytuacji nie ma możliwości wejścia w posiadanie takiego domu, o jakim marzymy. Trzeba kupować coś, co zostało wcześniej zaprojektowane. Najczęściej też deweloper sprzedaje szereg takich samych domów, więc nie ma tu mowy o unikalności nieruchomości. Sąsiednie wyglądają dokładnie tak samo. Nierzadko są to domy w ciasnej zabudowie.

Warto tez dodać, że zakup takiego domu to kupienie nieruchomości, w której nie ma nic. Trzeba wszystko od podstaw urządzać. Bardzo często też zakładać ogrzewanie, tworzyć łazienkę czy kuchnię. Koszty takich prac są bardzo wysokie. Wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych może być wręcz koniecznością. Prace przy wykańczaniu takiego domu i urządzaniu jego wnętrz wymagają też czasu. Zakup nowego domu od dewelopera nie oznacza więc często możliwości zamieszkania w nim natychmiast. Czas potrzebny na wykonanie wszystkich prac może być spory. Niekiedy urządzanie wnętrz i otoczenia wokół domu może zająć nawet kilka miesięcy. Rzecz jasna wiele prac można wykonać już po zamieszkaniu w nowo nabytym domu, jednak nie wszystkie.

Budowa domu wymaga czasu

Budowa domu to pozornie lepsze rozwiązanie. Buduje się od podstaw, od początku mając kontrolę nad tym co powstaje i czy jest zgodne z marzeniami przyszłych właścicieli. Niestety budowa domu to również minusy. Osoby, które nie posiadają działki, muszą ją zakupić co jest sporym wydatkiem. Wbrew pozorom nie ma też zbyt wielu atrakcyjnych działek do kupienia. Znaczna część to działki położone gdzieś na obrzeżach wsi czy miast. Jeśli są to nowo wytyczone działki, raczej nie ma co liczyć na dobra drogę dojazdową do nich czy też na jej oświetlenie. Z czasem być może to się zmieni, dzieje się to najczęściej dopiero po tym jak wiele osób wybuduje się w danym rejonie.

Sama budowa domu to również duże koszty, co więcej wiele czasu, który należy poświęcić, by dom powstał. Bez względu na to czy jest budowany systemem gospodarczym czy przez profesjonalne firmy, budowa musi trwać. Budowa domu nie jest więc opcją dla tych, którzy chcą w danym miejscu zamieszkać natychmiast. Jeśli dysponujemy środkami finansowymi i nie spieszy nam się do zamieszkania w nowym domu, oczywiście budowa domu to dobra opcja. W każdym innym przypadku warto rozważyć zakup nieruchomości z rynku wtórnego i jej remont. To rozwiązanie gwarantujące jedno – w domu z rynku wtórnego można zamieszkać wręcz kilka chwil po jego kupieniu.

Nieruchomość z rynku wtórnego

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego, szczególnie nieruchomości w akceptowalnym stanie, to rozwiązanie dla tych, którzy chcą lub muszą zamieszkać w danym miejscu jak najszybciej. To idealna sytuacja. Nawet bowiem jeśli dom wymaga remontu, najczęściej nie są to bardzo skomplikowane prace i z powodzeniem można jednocześnie remontować i mieszkać. Inna sytuacja jest, gdy dom, jest w naprawdę złym stanie. Zakup takiej nieruchomości to pozornie minimalny wydatek, warto jednak mieć świadomość, że wydatek na dom to tak naprawdę początek kosztów. W ekstremalnych sytuacjach koszt remontu może być znacznie wyższy niż koszt zakupu domu, a i tak po remoncie nadal to będzie stary dom, który z czasem będzie wymagać kolejnych wydatków i nigdy nie będzie domem w stanie idealnym. Co więcej, jego stan – choćby z uwagi na wiek – będzie się pogarszać.

Podsumowując

Budowa domu jest sensownym wyborem tylko wtedy, gdy nas stać na działkę, poniesienie kosztów budowy domu i jesteśmy w stanie poczekać aż dom powstanie. Taka opcja jest sensowna tylko dla tych, którzy mają gdzie mieszkać. Zakup nowego domu to koszty i konieczność wykonania wielu prac przy jego urządzaniu. Jeśli nie chcemy czekać i płacić za różne, konieczne do wykonania prace, warto rozważyć zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Oczywiście nie każdej – wiele z nich to nieruchomości nie warte uwagi. Nieruchomość w dobrym stanie – nawet wieloletnia – to jednak dobry wybór. Nawet jeśli wymaga remontów, można je przeprowadzać już z perspektywy mieszkania w danym miejscu. Warto więc przeanalizować swoją sytuację i podjąć właściwą decyzję.

Dodaj komentarz