Nauka angielskiego za pomocą gier

Nauka angielskiego za pomocą gier

Język angielski stał się niejako językiem światowym, a jego nauka zaczyna się już od najmłodszych lat. Najpierw poprzez zabawę, później przyswajanie słownictwa i naukę gramatyki, by w efekcie pozwalać na swobodną komunikację. Nauka w środowisku przedszkolnym oraz szkolnym wymaga jednak specyficznego podejścia i skupienia się nie tylko na samej potrzebie przekazania wiedzy, ale przede wszystkim na sposobie, w jaki się to robi. Jak zatem najlepiej podejść do młodego słuchacza, by pomóc mu w przyswojeniu od podstaw nowego języka?

Sprawdzone metody nauczania dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Jedną z najciekawszych i chyba najlepszych metod nauczania kilkulatków jest zabawa. Rozmaite gry językowe, polegające na wymienianiu kolorów, miesięcy czy pór roku pozwalają nie tylko poznać nowe słownictwo, ale też osłuchać się z językiem. Nauczyciel prowadzący zajęcia może w ich trakcie poznać możliwości i ograniczenia swoich uczniów oraz na bieżąco modyfikować i dostosowywać charakter zadań do ich aktualnej wiedzy i umiejętności.

Grą, którą szczególnie można polecić dzieciom w wieku szkolnym są bardzo popularne scrabble po angielsku, polegające na układaniu słów na planszy oraz zdobywaniu punktów. Scrabble nie tylko rozwijają umiejętności językowe, ale przyczyniają się też do ćwiczenia spostrzegawczości i ortografii, która jest niezbędna do efektywnego korzystania z języka w formie pisemnej. Co istotne, młodsi gracze w wieku przedszkolnym, którzy jeszcze nie do końca potrafią pisać, również mogą śmiało uczestniczyć w tej niesamowitej grze. Układanie obcojęzycznych słów pod nadzorem doświadczonego opiekuna może pobudzać ich wyobraźnię oraz pamięć, co w przyszłości zaowocuje podstawowymi umiejętnościami w zakresie słownictwa i sposobu budowania wyrazów.

Gry, które efektywnie wpływają na rozwój zdolności językowych

Innym przykładem, o którym zdecydowanie warto wspomnieć, może być gra do nauki angielskiego typu memo, czyli taka, która polega na odnajdywaniu pasujących do siebie kwadratów z obrazkami lub słowami. Tego rodzaju metoda doskonale oddziałuje na zdolność do zapamiętywania nowych słów i skojarzeń, jak również efektywnie wpływa na spostrzegawczość dziecka w każdym wieku. W trakcie lekcji z nauczycielem przedszkolaki mogą śmiało korzystać z wersji obrazkowych, dostosowanych do ich wieku, ucząc się jednocześnie podstawowych słów i nazw.

Poza tym pomocne w efektywnym nauczaniu języka angielskiego mogą być też czytanki z rebusami, gry planszowe oraz klasyczne karcianki.

Dodaj komentarz