Jaką miskę ustępową wybrać?

Z urządzeń sanitarnych korzystamy przez wiele lat. Ich jakość i wygląd są więc bardzo ważne. Najważniejszym elementem wyposażenia łazienki i toalety jest sedes. Mnogość modeli misek ustępowych jest obecnie tak duża, że z łatwością wybierzemy model odpowiedni do małej, dużej, nowej albo remontowanej łazienki.

Różne materiały wykorzystywane do produkcji misek ustępowych

Do produkcji misek ustępowych wykorzystywane są obecnie bardzo różne materiały. Tworzywem używanym najczęściej jest ceramika. To materiał, który jest odporny na zarysowania i odpryski oraz wysoką temperaturę. Ceramika bardzo dobrze toleruje także większość środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym. Dodatkową zaletą jest idealnie gładka i dzięki temu łatwa do utrzymania w czystości powierzchnia. Na rynku dostępne są miski ustępowe pokryte warstwą szkliwa oraz nieszkliwione. Dzisiaj zakupić można także miski ustępowe wykonane ze stali nierdzewnej. Są one wyjątkowo odporne na zniszczenia. Sprawdzają się nie tylko w łazienkach usytuowanych w obiektach użyteczności publicznej, w nowoczesnych, urządzonych w stylu industrialnym prywatnych łazienkach.

Różnorodne kształty i kolory

Miski ustępowe mogą się różnić nie tylko materiałem, ale także kształtem. Większość tych sprzętów ma kształt owalny, okrągły lub prostokątny. Ich wnętrze – niezależnie od kształtu – jest wyprofilowane w taki sposób, aby woda mogła dotrzeć do każdego zakamarka. Najbardziej newralgicznym miejscem miski ustępowej jest zagięta do wewnątrz krawędź. Tworzy ona rodzaj kołnierza, który podczas spłukiwania ma zapobiegać rozchlapywaniu wody. Jednocześnie jednak pod kołnierzem łatwo osadzają się zanieczyszczenia, których jest się stamtąd naprawdę trudno pozbyć. Na szczęście dzisiaj dostępne są także bezkołnierzowe miski ustępowe. Ich dodatkowym atutem jest to, że spłukania potrzebny jest mniejszy strumień wody.

Większość misek ustępowych dostępna jest w kolorze białym. Stosunkowo łatwo więc jest wybrać miskę pasującą do pozostałych urządzeń sanitarnych. Ale dzisiaj producenci proponują również miski ustępowe w bardziej wyrazistych barwach.

Na rynku dostępne są dzisiaj nie tylko tradycyjne, kompaktowe stojące miski ustępowe. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena i prosty montaż. Bardzo praktyczne, ułatwiające utrzymanie podłogi w czystości są sedesy podwieszane. Cieszą się one coraz większą popularnością. Ich stelaż utrzymuje ciężar nawet do 300 kg. Do modeli podwieszanych trzeba dokupić stelaż montażowy do zabudowy mokrej lub suchej.

Dodaj komentarz