Budowa własnego domu

Budowa domu jest przedsięwzięciem najistotniejszym w życiu każdego człowieka, ponieważ powodzenie takiej skomplikowanej i trudnej inwestycji wpływa na znaczne polepszenie naszej sytuacji. Każdy, kto w zaciszu swojego własnego domu może cieszyć się ukończeniem budowy odczuwa wielką radość. Zakończenie budowy domu jest częstokroć największym sukcesem w życiu człowieka. Jednakże zanim dotrzemy do upragnionego finału będziemy musieli przejść długą i ciężką drogę bogatą w różnorodne przeszkody oraz utrudnienia.

Budowa domu przebiega stopniowo, etapami. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem i starcza nam środków finansowych na realizację może ona zakończyć się nawet po kilku latach. Często jednak trwa długo więcej. Jeśli nie mamy wystarczającej sumy pieniędzy możemy starać się o kredyt budowlany. W najbardziej sprzyjających warunkach nawet po 2 latach możemy wprowadzić się do własnego domu marzeń.

Od czego zaczynamy? Pierwszym z działań jakie powinniśmy wykonać w celu realizacji budowy domu jest zakup działki lub jeśli otrzymamy ją na przykład od rodziny w prezencie – przeprowadzenie na nas praw własności.

Umowę zakupu nieruchomości sporządzamy u notariusza, od którego dostajemy dokumenty potwierdzające prawo własności nieruchomości. Przed kupnem działki należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego terenu na którym się ona znajduje.

Kolejną sprawą jaką musimy załatwić w związku z budową domu jest kupno projektu budowlanego. Biura architektoniczne oferują setki gotowych, różnorodnych projektów. Jeden z nich na pewno sprosta naszym oczekiwaniom i będzie w stanie dopasować się do naszej działki budowlanej.

Krokiem milowym w budowie domu jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na budowę. W tym celu musimy złożyć wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami (projekt budowlany, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, oświadczenie o prawie do rozpoczęcia budowy, inne uzgodnienia dotyczące budowy) do urzędu władzy samorządowej terenu położenia działki, na przykład do urzędu gminy.

Jeśli załatwimy już wszystkie formalności możemy rozpocząć budowę wymarzonego domu, najpierw w stanie surowym otwartym, później w stanie surowym zamkniętym i na koniec już wykończonego.

Dodaj komentarz