Woda wodzie nie równa, czyli czytamy etykietki wód butelkowanych

Podstawową czynnością, jaką powinniśmy wykonać podczas wybierania odpowiedniej dla nas wody jest przeczytanie składu chemicznego umieszczonego na etykiecie. To informacje o tym, jaka ilość zawartych w wodzie kationów i anionów poszczególnych związków chemicznych, magnezowych, wapniowych, wodorowęglanowych, sodowych i siarczanowych jest dla nas kluczowa, gdyż poziom mineralizacji decyduje o wartościowości butelki wody przez nas zakupionej. Wodę dobieramy według kilku kryteriów i staramy się, by spełniała wszystkie nasze wymogi, zarówno pod względem poziomu mineralizacji, gdy akurat potrzebujemy uzupełnić ilość konkretnego minerału. Innym kryterium przy wyborze wody jest nasz wiek, stan zdrowia oraz indywidualne preferencje smakowe. Istotne jest również odpowiednie przechowywanie wody.

Etykieta wody w butelce: podstawy

Dość powszechnym jest pogląd mówiący o tym, jakoby woda niegazowana była znacznie zdrowsza od gazowanej. Nie do końca jednak jest to prawda i jeśli lubimy wodę z bąbelkami, nie musimy z niej rezygnować! Dwutlenek węgla zawarty w wodzie ma jedynie właściwości smakowe – cząsteczki gazu podrażniając nasze kubki smakowe sprawiają, że woda wydaje nam się smaczniejsza. Woda gazowana nie jest zalecana osobom mającym problemy z krtanią, nadkwasotą żołądka, czy z chorobą wrzodową nie powinny jej również spożywać dzieci – wszyscy inni konsumenci mogą ją pić (rzecz jasna z umiarem). Dwutlenek węgla zawarty w wodzie ma również działanie prozdrowotne – blokuje rozwój bakterii przez co woda jest bezpieczniejsza pod kątem bakteriologicznym. Na rynku są również dostępne wody naturalnie gazowane. Na etykiecie znajdziemy odpowiednie informacje na ten temat, jeśli w wodzie jest naturalnie zawarty CO2.

Co można wyczytać z etykiety wody butelkowanej: na to zwróć uwagę

Przy wyborze wody reklama z pewnością nie powinna stanowić pierwszorzędnego czynnika, którym się kierujemy. Najważniejsze, co możemy zrobić, to uważnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami zawartymi na etykiecie. Istotne jest to, aby była tam zawarta adnotacja dotycząca miejsca i głębokości wydobywania danej wody oraz czy dane ujście posiada atesty i jest czyste pod względem mikrobiologicznym. Takie informacje również powinny znajdować się na etykiecie. Kolejną rzeczą jest ilość kationów i anionów, czyli składników mineralnych rozpuszczalnych w wodzie. Oprócz magnezu i wapnia, istotne znaczenie dla prawidłowego działania ludzkiego organizmu mają także wodorowęglany. Alkalizują one kwasy żołądkowe i są dobre dla wszystkich tych, którzy cierpią na nadkwasotę.

Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie organizmu na poszczególne minerały? Jeśli chodzi o magnez, to nasze dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 300 mg. Przeciętne zapotrzebowanie na wapń waha się natomiast w granicach od 600 do 1200 mg na dobę. Kolejnym potrzebnym nam minerałem jest sód i również możemy go znaleźć w wodzie mineralnej. Należy odczarować ten pierwiastek, gdyż niestety często stawiany jest on w fałszywym świetle jako potencjalnie szkodliwy dla zdrowia. Powinniśmy go dostarczać w ilości do 4000 mg dziennie, jednak nie w postaci soli kuchennej! Ważne są również siarczany i potas zawarte w wodzie mineralnej. Te pierwsze wykazują bardzo dobre działanie, gdy ich ilość wyniesie co najmniej 250 mg/l.

Warto również przy wyborze wody zwrócić uwagę, czy na etykiecie zawarta jest informacja o jej odczynie. Świadczy on o tym, czy woda jest kwasowa, a więc jej pH jest poniżej 7, czy też zasadowa. Zdecydowanie bardziej korzystne są dla nas wody lekko zasadowe, gdyż są zbliżone do odczynu naszej krwi. Warto więc trochę poszukać, a na pewno znajdziemy wodę bogatą w odpowiednią ilość składników mineralnych, przebadaną pod względem fizykochemicznym i posiadającą odpowiedni odczyn pH.

Dodaj komentarz