Sauna dobra na wszystko

Dlaczego pendrive nie działa?

Sauna to miejsce, o którym ludzie widzieli od bardzo dawna. Jednak początkowo była ona traktowana jedynie jako miejsce spotkań towarzyskich i rozrywek. Chodzono tam w wolne dni, aby odpocząć i spędzić czas z bliskimi. Dopiero w XX wieku zaczęto powoli odkrywać jej lecznicze i zdrowotne właściwości. Dzisiaj sauna jest bardzo popularna i poleca się ją jako lekarstwo na wiele dolegliwości. Ci, których na to stać, budują własne sauny obok domu, a pozostali korzystają z publicznych, gdzie płaci się za każdą spędzoną tam minutę lub godzinę (w zależności od sposobu naliczania) – sauny najczęściej można spotkać obok basenów. Warto wiedzieć jakie są zalety tego miejsca i co można zyskać po spędzeniu tam czasu.

Relaks – przede wszystkim sauna jest miejscem, gdzie można się doskonale zrelaksować. Wynika to przede wszystkim z gorąca, w wyniku którego ciało się poci, a wraz z potem spływa cały stres i wszystkie zmartwienia. Już kilkanaście minut spędzone w saunie pozwala się odprężyć i zapomnieć o troskach, odpocząć i wyjść jak nowo narodzony. Poza uderzeniami gorąca w saunie występuje także naprzemienne chłodzenie, które daje uczucie odetchnienia. Po wszystkim człowiek czuje się zmęczony, lecz jest to błogie zmęczenie, które pozwala uzyskać równowagę zarówno psychiczną, jak i fizyczną.

Sauna polepsza pracę układu immunologicznego – inaczej mówiąc, regularne odwiedzanie sauny pomaga poprawić odporność. Dowiedziono, że osoby korzystające z tego miejsca rzadziej chorują i są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju infekcje czy przeziębienia. Wszystko dzięki naprzemiennym uderzeniom chłodu i gorąca, które nie tylko dają poczucie relaksu i błogiego zmęczenia, ale także stanowią trening dla organizmu i wzmacniają go.

Oczyszczenie – o tej zalecie sauny stało się głośno dopiero pod koniec XX wieku, jednak dzisiaj jest to już jeden z najczęściej stosowanych sposobów na pozbycie się toksyn z organizmu. Pot, który wydostaje się z organizmu podczas spędzania czasu w gorącej saunie, jest dowodem zmęczenia organizmu i jego wysiłku. Dlatego czas spędzony w saunie można porównać do czasu treningu lub biegania. Przyspiesza to przemianę materii i poprawia metabolizm, a dzięki temu wszystkie zaległe toksyny i szkodliwe substancje wydostają się z organizmu i pozostawiają go oczyszczonym i zdecydowanie lżejszym.

Odchudzanie – do dzisiaj dietetycy i eksperci spierają się co do tej właściwości sauny. Co prawda nie udowodniono, aby przebywanie w saunie miało działanie odchudzające, jednak nie można zaprzeczyć, że kiedy ciało się męczy (poci), kalorie są szybciej spalane, a organizm pozbywa się substancji toksycznych. Wszystkie te właściwości, może same w sobie nie są jeszcze idealną metodą odchudzającą, ale na pewno są doskonałymi wspomagaczami w procesie odchudzania i doskonale modelują sylwetkę. Dlatego jeśli ktoś chce zrzucić zbędne kilogramy, powinien regularnie odwiedzać saunę, spędzać w niej czas, a tym samym przyspieszać metabolizm i przemianę materii.

Walka z chorobami – sauna jest polecana osobom cierpiącym na różnego rodzaju choroby, bo doskonale wspomaga walkę z nimi. Przede wszystkim lecznicze ciepło jest idealne dla osób cierpiących na bóle stawów i mięśni, wszystkie zwyrodnieniowe problemy. Ciepło sauny łagodzi ból, rozluźnia mięśnie i pomaga pozbyć się dolegliwości, a regularne odwiedzanie tego miejsca może nawet całkowicie pomóc w walce z chorobą. Kolejnym problemem zdrowotnym, w którym sauna okazuje się być lekarstwem jest zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wszelkiego rodzaju problemy z tym związane. Odwiedzenie sauny poleca się także osobom cierpiącym na astmę oskrzelową, ponieważ gorące powietrze, działające na przemian z chłodnym doskonale uodparnia i wspomaga działania dróg oddechowych. Dzięki poddawaniu się tego typu zabiegom można wspomóc walkę z chorobami i cieszyć się z zdrowiem przez długi czas.

 

Dodaj komentarz