Własnoręczne wykonanie abażuru krok po kroku

Wyciek zdjęć Google Nexus Sailfish

Kiedy zastanawiamy się jak powinien wyglądać nasz wymarzony pokój przeglądamy propozycje dotyczące paneli ściennych, parkietów, dywanów, zasłon, mebli itd. Natomiast niektóre elementy można zaprojektować i zrobić samodzielnie.

Papierowy abażur DIY może zupełnie zmienić wygląd starej lampy. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Szczególnie ładnie prezentuje się abażur origami. Robi się go z grubego papieru technicznego. Zagięcia wykonuje się zgodnie z instrukcją, którą można znaleźć w Internecie. Potem potrzebna jest igła i nitka. Należy tylko zwrócić uwagę, żeby papier nie dotykał żarówki. Natomiast papierowy abażur można zrobić również znacznie łatwiej i szybciej. Wystarczy skleić arkusz papieru technicznego i ładnie go pomalować, powyklejać lub powycinać ciekawe wzory.

Używając stelaża ze starej lampy można zrobić atrakcyjny abażur z materiału. To szczególnie dobry pomysł dla osób, które mają już wprawę w szyciu narzut, pokrowców, serwetek itp. Zaczynamy od wymierzenia i wycięcia odpowiedniego kształtu z wybranego materiału oraz flizeliny. Przyklejamy flizelinę, a następnie przy jej krawędziach dwustronną taśmę klejącą. W ten sposób będzie można zamocować tkaninę na stelażu. Na końcu warto poprzyklejać do abażuru koraliki, cekiny, diamenciki lub inne dekoracje.

Bardzo prosty i efektowny pomysł to abażur ze sznurka lub włóczki. Sznurek moczymy w utwardzaczu do materiału lub kleju do tapet. Kolejny krok polega na nadmuchaniu balonu. Trzeba odrysować na nim podstawę ze starej lampy. Następnie owijamy balon sznurkiem, aż do odrysowanej linii. Należy odczekać cała dobę i wówczas można przebić balon by spuścić z niego powietrze. Montujemy abażur do podstawy lampy, wkręcamy żarówkę i wieszamy.

Można też zrobić abażur z tasiemki. Najprostszy sposób polega na przyklejeniu wiszących tasiemek do podstawy, a następnie  obklejeniu jej dookoła grubszą wstążką. Nieco więcej czasu i cierpliwości wymaga wykonanie klosza z drucianej siatki  tasiemek. Natomiast wtedy nie trzeba już używać podstawy ze starej lampy, tylko wszystko robimy samodzielnie.

Dodaj komentarz