Po jakim czasie woda w butelce przestaje być dobra do picia

Pijąc wodę w butelkach, często zostawiamy ją na dłużej otwartą i wypijamy dopiero po jakimś czasie. Wiele osób twierdzi, że przecież woda się nie psuje, bo i co się może w niej zepsuć. Nie jest to jednak do końca prawda i wodę z otwartej butelki najlepiej wypić jak najszybciej.

Faktem jest, że woda sama w sobie się nie psuje. Jednak po otwarciu butelki zaczynają się w niej rozwijać bakterie, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo woda po jakimś czasie zaczyna tracić swoje walory zdrowotne, smakowe i zapachowe. Jaki jest więc termin przydatności wody, ile można przechowywać ją po otwarciu butelki i w jakich warunkach?

Termin przydatności wody: ile mam czasu na opróżnienie butelki?

Absolutne maksimum to 48 godzin. Po tym czasie woda zmieni swój smak i skład chemiczny. Jednak większość ekspertów wskazuje, że najlepiej wodę wypić już w ciągu doby od otwarcia. I faktycznie – jest to prawdopodobnie najzdrowsza opcja. Wielu producentów umieszcza zresztą na etykietkach butelek specjalne wskazówki, w jakim czasie od otwarcia należy wodę spożyć. Czasami jest to 12 lub nawet 8 godzin. I warto tych wskazówek przestrzegać, gdyż na przykład wody mineralne mogą mieć różny skład mikro- i makroelementów, które też mogą wpływać na tempo, w jakim woda przestaje być odpowiednia do spożycia. Pamiętajmy też, aby wody mineralnej nie gotować. Jej obróbka termiczna powoduje bowiem wytrącanie się nieprzyswajalnych w tej postaci przez nasz organizm soli mineralnych.

Woda dłużej świeża

Jeżeli chcemy wydłużyć termin przydatności wody, warto wstawić ją do lodówki. Światło słoneczne i temperatura sprzyjają bowiem rozwojowi bakterii. Pamiętajmy również, by zawsze zakręcać korek, ponieważ do niezakręconej butelki łatwiej dostają się zanieczyszczenia. Dłuższemu zachowaniu zdatności wody do spożycia sprzyja też nie picie jej bezpośrednio z butelki. Najlepiej przelewać ją do szklanki, jeżeli to tylko możliwe. Dzięki temu bakterie, które mogą znajdować się w naszej jamie ustnej, nie przedostaną się do wody. Jeżeli jednak nie mamy możliwości skorzystania ze szklanki, na przykład podczas podróży, najlepiej nie dzielić się butelką z innymi. Najlepiej, jeżeli każdy ma swoje własne zapasy.

Nieco dłużej od zwykłej wody może wytrzymać woda gazowana. Zawdzięcza ona to swojemu działaniu bakteriostatycznemu, które bierze się z zawartego w niej dwutlenku węgla. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy trzymać ją po otwarciu nadzwyczaj długo. Pamiętajmy, aby mimo wszystko wypić ją w ciągu maksymalnie 48 godzin.

To, że woda przestała być zdatna do spożycia da się czasami wyczuć sensorycznie. Zmienia ona bowiem ona swój smak i zapach. Jeżeli więc po odkorkowaniu powąchamy wodę i będzie ona wydzielać dziwny, zazwyczaj nieprzyjemny zapach, najlepiej zostawić ją już co najwyżej do podlewania kwiatków.

Dodaj komentarz