Leczenie trądziku u dermatologa

Skóra ludzka to nic innego, jak swego rodzaju „czujnik” informujący Cię o nadchodzących niebezpieczeństwach typu: substancje drażniące czy uczulające. To także ona, informuje Cię przez ukryte w niej receptory czuciowe, że grozi Ci: poparzenie lub utrata ciepłoty ciała. Jest ona również swoistym „regulatorem” gospodarski hormonalnej. Ponieważ działa jak „gąbka”, wchłaniając substancje lecznicze lub pielęgnacyjne, pomaga Ci czuć się i wyglądać dobrze. Jak zatem widzisz, Twoja skóra – umiejętnie się Tobą „opiekuje”.

A co Ty robisz dla niej?…najczęściej jej szkodzisz, przez niektóre niezdrowe nawyki typu: nadmierne palenie czy zbyt częste wizyty w solarium. Tym samym – mniej lub bardziej świadomie – pogarszasz jej stan. Fundujesz jej zbyt wczesne starzenie oraz „przyprawiasz” ją o zmarszczki. Powodujesz, że wysycha i już nie cieszy tak swoim wyglądem, jak dawniej. Możesz temu jednak zapobiec, stosując odpowiednie metody pielęgnacyjne, sięgając po właściwe kosmetyki: nawilżające (przykładowo: kremy, maseczki czy woda termalna) lub opóźniające proces starzenia (np.: kosmetyki z kolagenem).
Niestety, nawet w przypadku, gdy będziesz bardzo dobrze dbać o swoją skórę, nie unikniesz niektórych przypadłości takich jak chociażby trądzik pospolity.

Poznaj i pokonaj swój trądzik

Zarówno jego obecność, jak i samo leczenie, bywają szalenie uciążliwe dla osoby, której dotyka. Najczęściej stajesz się jego „ofiarą”, kiedy masz „-naście” lat, a jego pojawienie ma związek z typową dla nastoletniego ciała „burzą hormonalną”. Najczęściej przybiera on postać wągrów (inaczej określanych jako zaskórniki), które mogą charakteryzować się białym lub czarnym punkcikiem znajdującym się na ich środku. Czarna barwa świadczy o tym, że cierpisz na łagodną postać trądziku, charakteryzującą się otwartymi zaskórnikami. Biały kolor z kolei, to informacja, iż cierpisz na bardziej poważną postać trądziku, która charakteryzuje się zamkniętymi zmianami skórnymi. Chociaż w obu przypadkach, warto udać się od razu do lekarza w celu ustalenia przebiegu leczenia, to ostrzejsza postać trądziku, wymaga bardziej zdecydowanego postępowania. Warto przy tym podkreślić, że charakter tych zmian, jest uwarunkowany od Twojej gospodarki hormonalnej i predyspozycji genetycznych. Zaś to, czy i w jaki sposób trądzik będzie się rozwijał, w dużej mierze zależne jest od Ciebie i Twojego postępowania.

Jeśli stosujesz zasadę: wyciśnij i pożegnaj trądzik, tylko pogarszasz swój stan, przenosząc w ten sposób zarazki, na czystą nie zainfekowaną jeszcze skórę. Jeżeli zaś udasz się po poradę do specjalisty, możesz liczyć na to, że nawet jeśli zaleci on długotrwałe leczenie, z pewnością zakończy się ono pozytywnym efektem.
Aby wyleczyć swój trądzik, należy skierować swe kroki do specjalisty, jakim jest dermatolog. Ten na podstawie badania, zaleci Ci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Dermatolog może zalecić Ci środki farmakologiczne przepisane na receptę. Są to najczęściej różnego rodzaju maści ale nie tylko. Trądzik można też pokonać za pomocą środków doustnie przyjmowanych takich jak: antybiotyki, kuracja hormonalna, preparaty witaminowe czy cynk.

Niekiedy zmiany trądzikowe wymagają bardziej radykalnych zabiegów. Mają one na celu usunięcie – zlikwidowanie charakterystycznych dla zaawansowanego stanu chorobowego, wszelkiego rodzaju: blizn, przebarwień, zmian grudkowych.
Aby przyspieszyć i uwidocznić efekty kuracji, musisz w tym czasie, zadbać o stan swojej podrażnionej skóry. Najskuteczniejszym sposobem wspomagającym farmakologiczną walkę z trądzikiem jest przemywanie twarzy przegotowaną wodą z łagodnym mydłem (najlepiej białym i nie perfumowanym). Dodatkowo możesz sięgać też po specjalne dermokosmetyki. Są to preparaty łączące dwie funkcje – leku i kosmetyku do pielęgnacji skóry. Ich spory wybór znajduje się w niemal każdej aptece. Możesz też korzystać ze specjalnych płatków do oczyszczania skóry z dodatkiem aloesu lub rumianku. W czasie kuracji, unikaj przebywania na słońcu i zbyt częstych kąpieli zarówno w wodzie morskiej, jak i basenowej.

Dodaj komentarz