Nasze zdrowie i samopoczucie w naszych rękach

Nasze zdrowie i samopoczucie w dużej mierze zależy od nas samych. Na dobry stan naszego organizmu wpływa dieta, aktywność fizyczna, sen i odpoczynek, unikanie stresu i uśmiech na ustach. Człowiek uśmiechnięty jest szczęśliwszy, wygląda lepiej i jest zdrowszy. Nawet, gdy nie ma powodów do radości uśmiechajmy się dla samych siebie, dla dobra naszego zdrowia i poprawy samopoczucia.

Upośledzanie organizmu poprzez złą dietę i używki
Źle zbilansowana i nieprawidłowo dobrana dieta obciąża nasz organizm i zakłóca właściwą pracę organów. Naszemu organizmowi szkodzą szczególnie używki, śmieciowe jedzenie, sól, napoje gazowane i nadmiar węglowodanów, jak i spożywanie w dużych ilościach żywności wysoko przetwarzanej. Niektóre z powyższych, jak używki prowadzą nie tylko do upośledzenia różnych organów wewnętrznych, jak wątroba, serce, nerki, trzustka, lecz także do uszkodzeń samego mózgu. Uraz spowodowany niedożywieniem mózgu, brakiem minerałów i witamin może wywołać na przykład depresję. Dlatego ten, który nie dba o swój organizm musi koniecznie dla własnego dobra zmienić nawyki żywieniowe.

Unikanie stresu
Stres jest nam dostarczany każdego dnia i nie sposób go wyeliminować z naszego życia. Stres w małych ilościach jest potrzebny, gdyż pobudza do działania. Lecz w dużych ilościach jest zabójczy dla naszego organizmu. A my niestety każdego dnia mamy go zbyt dużo. Poprzez stres zapadamy na choroby serca, wrzody żołądka i choroby psychiczne. Stresu nie możemy wyrzucić z naszego życia, lecz możemy starać się go choć w połowie zminimalizować, poprzez kontrolowanie swoich emocji, jak i poprzez unikanie sytuacji stresujących.

Brak aktywności ruchowej
Aktywność fizyczna sprzyja nie tylko zdrowiu fizycznemu i smukłej sylwetce, lecz również zdrowiu psychicznemu. Poprzez aktywność ruchową nie tylko spalamy kalorie, lecz również spalamy zaległy w nas stres i zyskujemy dobrą energię dzięki wyzwalającym się endorfinom. Endorfiny są grupą hormonów peptydowych, które wywołują zadowolenie i dobre samopoczucie. Mogą wywoływać nawet stany euforyczne, bo wyzwalają tak zwany hormon szczęścia.

Brak uśmiechu na ustach
Endorfiny wydzielane są także poprzez śmiech. Śmiech, a nawet sam uśmiech wyzwala endorfiny, które dają poczucie zadowolenia i radości. Już samo myślenie o śmiechu jest zdrowe dla naszej psychiki. Śmiech jest ekspresją emocji i nastroju. Jest on przejawem radości, rozbawienia, szczęścia. Może on być reakcją wrodzoną i tak jest wtedy, gdy człowiek potrafi zawsze się uśmiechać. Lecz uśmiech może być także reakcją na strach, lęk. Wtedy jest on zupełnie inny niż ten płynący z rozbawienia lub z natury.
Śmiech jest zdrowy, lecz jest także wyczerpujący, a zwłaszcza wtedy, gdy jest zachowany na jednym wdechu.

Zdrowy sen i odpoczynek
Innymi czynnikami decydującymi o odporności naszej psychiki jest sen i odpoczynek. Sen jest stanem czynnościowym ośrodkowego układu nerwowego. Podczas snu następuje zniesienie świadomości oraz bezruch. Zapotrzebowanie na sen zależy od genów i wieku. Osobom w średnim wieku wystarczy od 6 do 8 godzin snu na dobę. Nastolatkom potrzeba trochę więcej, a osobom starszym nieco mniej. A noworodkom bardzo dużo. Niedobór snu prowadzi do wielu dolegliwości, jak zaburzenie nastroju, spowolnienie reakcji, utrudnienie koncentracji i pamięci, itd.
Człowiekowi potrzebny jet także odpoczynek do zregenerowania sił. Bez snu i odpoczynku człowiek nie może w pełni funkcjonować. Odpoczynek jest niezbędny dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Jednak należy odróżnić odpoczynek od lenistwa. Człowiek odpoczywa wtedy, gdy czuje się zmęczony, a odpoczynek nie trwa przez cały dzień, lecz tylko określoną ilość czasu, która jest niezbędna do regeneracji sił.

Dodaj komentarz