Jak zwiększyć szybkość biegu?

Zwiększenie szybkości biegu jest możliwe, najważniejsze to być przygotowanym na ciężki trening, ponieważ proces ten jest bardzo długi i wyczerpujący.

Motywacja jest jednym z ważnych elementów. Należy zrozumieć, że bez odpowiedniej motywacji, żadna osoba nie będzie chciała włożyć tyle wysiłku w rozwijanie szybkości biegu.

Prędkość biegu zależy od takich czynników, jak szybkie skurcze włókien mięśniowych i liczba ruchów w określonym czasie. Zwiększając te czynniki, możesz zwiększyć prędkość biegu.

Nie należy jednak zapominać, że istnieją również inne przyczyny niskiej prędkości, takie jak:

  • Stan psychiczny.
  • Przepracowanie.
  • Czynniki zewnętrzne (pogoda, sprzęt itp.).

Istnieją dwa składniki szybkiego biegu: długość kroku i prędkość kroku. Długość kroku można zwiększyć podczas treningu, ale nigdy nie należy tego robić sztucznie. W efekcie może dojść do naciągnięcia więzadeł.

Podstawowe elementy treningu

Prędkość biegu zależy bezpośrednio od tego, jak silne są mięśnie nóg sportowca. Trening siłowy jest niezbędnym elementem, bez którego nie będzie postępu. Kolejnym ważnym aspektem jest skoczność. Odepchnięcie się na starcie daje zawodnikowi impuls, po którym rozpoczyna się bieg.

Nie należy również zapominać o technice biegu. Należy zadbać o to, aby ciało nie kołysało się z boku na bok, przez co sportowiec po prostu marnuje energię. Niezrównoważony bieg prowadzi do utraty cennych sekund.

Jeśli konieczne jest zwiększenie szybkości biegu na średnich i długich dystansach, ważne jest, aby zrozumieć, że prawidłowe oddychanie odgrywa ogromną rolę.

Ćwiczenia

Trening mający na celu zwiększenie szybkości biegu jest bardzo wyczerpujący, dlatego pomiędzy każdym treningiem należy zapewnić czas na regenerację organizmu. Najlepiej jest trenować trzy razy w tygodniu.

Pierwszy dzień to trening siłowy, drugi dzień to trening szybkościowy, a trzeci dzień to trening techniczny. Każda sesja powinna być oddzielona konkretnym dniem, przyczyni się to do całkowitej regeneracji organizmu.

Ćwiczenia w dniu “siłowym” mogą obejmować:

  • Przysiady.
  • Przysiady z dodatkowym obciążeniem.
  • Przysiady na jednej nodze.

Siłę odepchnięcia mogą zwiększyć następujące ćwiczenia:

  • Bieg z przeszkodami.
  • Skakanie na skakance.
  • Wyskoki z pozycji półsiedzącej.

Trening szybkościowy może obejmować bieg interwałowy, tj. naprzemienny bieg spokojny i sprint z maksymalną prędkością. Podczas biegu należy starać się stawiać stopy w tej samej linii.

Gdy palenie jest integralną częścią życia sportowca, należy przynajmniej ograniczyć czas palenia. Nie powinno się palić przed treningiem i lepiej nie palić przez kolejne półtorej godziny po nim.

Dodatkowo do treningu należy dodać biegi długodystansowe. Zwiększy to wytrzymałość, która jest również potrzebna podczas biegów na krótkich dystansach.

Wygodny sprzęt, właściwe odżywianie i dobry sen będą również kolejnym ważnym krokiem w osiągnięciu celu.

Dodaj komentarz