Jak prawidłowo karmić kota? Wszystko o kociej diecie

Będąc właścicielem zwierzęcia jakim jest kot, należy wiedzieć jak odpowiednio dbać o jego żywienie. Układ pokarmowy kota różni się od układu pokarmowego ludzi czy psów i wygląda zgoła odmiennie. Dlatego, warto wiedzieć jak odpowiednio zbilansować dietę domowego pupila. Koty to przede wszystkim zwierzęta mięsożerne, dlatego w ich diecie nie powinno zabraknąć produktów mięsnych, a warzywa oraz pozostałe produkty roślinne powinny stanowić jedynie niewielką część kociej diety.

Karmy mokre

Najważniejszą zasadą jaką powinien kierować się właściciel kota jest podawanie pokarmu o zbliżonym składzie do pokarmu jaki kot mógłby nabyć w naturalnym środowisku żyjąc samodzielnie na zewnątrz. Do najpopularniejszych produktów podawanych kotom są mokre karmy, jednak warto wiedzieć że nie wszystkie są odpowiednie i nie wszystkie zapewniają zbilansowany i zdrowy posiłek pełen makro i mikroelementów które należy codziennie dostarczać kociemu organizmowi. Warto wybierać karmy mokre bytowe, wysokomięsne. Dobrze jeśli w jej składzie zawiera się przynajmniej od 60 do 70 procent mięsa, z niewielką ilością podrobów oraz tzw. mięsa oddzielonego mechanicznie. Mokre karmy górują nad suchymi pod względem zawartości wilgoci. Koty nie posiadają naturalnego odruchu wypijania dużej ilości wody (jak mają to w zwyczaju psy), dlatego ważne jest uzupełnienie jej niedoborów w posiłkach aby w przyszłości uniknąć problemów z nerkami. Karmy bytowe powinny zawierać dużą ilość tauryny, dorosły kot dziennie powinien otrzymywać ok 2500 mg w pokarmie mokrym.

Karmy suche

Stosunkowo tańsze niż karmy mokre, jednak nie powinny być podstawą codziennej diety zwierzęcia. Decydując się na zakup karmy mokrej warto zwrócić uwagę na skład. Dobra karma powinna zawierać dużą ilość białka oraz tłuszczy oraz powinna być pozbawiona dodatków chemicznych, zbóż, barwników i konserwantów. Podając kotu suchą karmę należy dbać o odpowiednie nawodnienie kota, na 70 g suchej karmy powinien wypijać minimum 180 ml wody.

Barf – co to takiego?

Barf to sposób żywienia zwierząt oparty głównie na surowym mięsie. Sposób ten jest bardzo ekonomiczny i dużo tańszy od żywienia gotowymi karmami, jednak jego opanowanie zabiera trochę czasu i wymaga wprawy. Podstawową zaletą stosowania diety barf jest dopasowanie modelu żywienia do konkretnego kota oraz jego preferencji i potrzeb. Naturalny sposób żywienia wiąże się z dużym kosztem początkowym: zakup wszystkich dodatków, makro i mikroelementów takich jak tauryna, mączka kostna czy spirulina obciąży kieszeń na samym początku tej drogi.

Niezależnie od wybranego sposobu żywienia kota warto pamiętać że zwierzętom tym nie wolno podawać mleka krowiego oraz różnego rodzaju kiełbas, wędlin oraz produktów mięsnych przeznaczonych dla ludzi. Z uwagi na specyficzny układ pokarmowy żywienie kota w nieodpowiedni sposób może w przyszłości skutkować poważnymi schorzeniami do których najczęściej zalicza się niewydolność nerek, wątroby i problemy ze stawami.

Dodaj komentarz