Jak zbudować odpowiedni nastrój za pomocą oświetlenia

Oświetlenie pomieszczeń to kluczowy element budowania nastroju. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże wywrzeć na przebywających w nim osobach dobre wrażenie i uzyskać zamierzony przez nas efekt. Dlatego ważne jest, aby przed jego aranżacją, zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami tworzenia klimatu za pomocą światła.

Granie barwą światła

Dzisiejszy rynek daje nam niemal nieskończony wybór. Różnorodne żarówki czy też oświetlenie ledowe jest szeroko dostępne w każdym sklepie budowlanym, z wyposażeniem domowym i nie tylko. Ich wielkość i kształt możemy dowolnie dobrać do lamp, żyrandoli, abażurów i innych form oświetlenia.

Jednak to na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, to barwa światła, jaką one dają. Ma ona wpływ na postrzeganie wszystkich kolorów w danym pomieszczeniu oraz na to jak się w nich czujemy. Oświetlenie zależnie od swojej barwy potrafi zupełnie zmienić nastrój panujący w pokoju, z chłodnego na przytulny lub odwrotnie. Warto przed jego zakupem zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć.

Dobieranie oświetlenia do pomieszczeń

Dlaczego w sklepach oświetlenie jest zazwyczaj ostre i chłodne? Jest to doskonała metoda na wyeksponowanie produktów w taki sposób, aby klient z łatwością mógł się przyjrzeć ich szczegółom, szybko znaleźć  to, czego szuka oraz dobrze ocenić jak się prezentują. To samo oświetlenie jest najlepszym rozwiązaniem w gabinetach specjalistycznych i biurach.

Z kolei w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu takich jak salon czy sypialnia, warto jest postawić na ciepłe, mniej intensywne oświetlenie. Wprowadzi nas ono w uspokajający nastrój, a pomieszczenie od razu nabierze przytulności. Po długim dniu spędzonym przed ekranami emitującymi niebieskie światło, najlepiej pozwoli odprężyć się naszemu wzrokowi.

W miejscach spotkań takich jak restauracje, odpowiednie oświetlenie bywa kluczowe dla gości wybierających stolik. Lekko przyciemnione, nastrojowe światła, pozwalają im na wspólne rozmowy w intymnej atmosferze, co przyciągnie do lokalu niejedną parę udającą się na randkę.

Dobre oświetlenie to dobre samopoczucie

Nie od dziś wiadomo, że światło ma ogromny wpływ na pracę naszego mózgu, a zatem na emocje jakie nam towarzyszą. Często można usłyszeć o wpływie oświetlenia na zdrowie naszego snu, skupienie przy pracy, a także odczuwanie spokoju i relaksu. Powstaje coraz więcej badań mówiących o wpływie światła na ludzi, a jedynie kilka prostych zasad związanych z oświetleniem może pomóc nam zachować dobre samopoczucie.

Dlatego warto poświęcić chwilę uwagi i czasu na odpowiednią aranżację oświetlenia. Dzięki niej będziemy w stanie wyeksponować w pomieszczeniu jego największe zalety oraz cieszyć się spędzonym w nim czasem.

Dodaj komentarz