Jeśli zgłębimy się w temat projektowania stron internetowych, zapewne szybko natrafimy na termin front end. Możemy go zauważyć w dyskusjach o tworzeniu stron, ale też w nazwach kursów programowania czy w ogłoszeniach o pracę. Jest to jeden z bardziej podstawowych terminów związanych z web developmentem, więc zdecydowanie warto się z nim zapoznać, zwłaszcza, że nie jest szczególnie skomplikowany. Co on dokładnie oznacza i jakie technologie wykorzystuje? Sprawdź!
Czym jest front end?
Chociaż nazwa ta może wydawać się onieśmielająca, nawet osoby niezwiązane z IT powinny być w stanie szybko zrozumieć jej znaczenie – front end to bowiem nic innego, jak ta warstwa strony, którą widzi zwykły użytkownik po wejściu na nią i z której może korzystać. Celem dewelopera tej warstwy jest sprawienie, aby witryna była estetyczna, intuicyjna w obsłudze i dynamiczna, zarówno na komputerach osobistych, jak i urządzeniach mobilnych.
Z kolei back end odpowiada za to, żeby wszystko na stronie dobrze funkcjonowało, ale nie zajmuje się kwestiami czysto wizualnymi, a jedynie tym, jak strona wygląda “od kuchni”. Co ciekawe, różne firmy coraz częściej poszukują deweloperów full stack, czyli takich, którzy umieją zajmować zarówno front, jak i back endem – wielu programistów jednak specjalizuje się tylko w jednej z tych warstw.
Jakie technologie wykorzystuje się do programowania warstwy front end?
Zarówno front end, jak i back end mają szereg kluczowych technologii, które są wykorzystywane przez programistów kodujących te warstwy. W przypadku warstwy widocznej dla użytkownika można mówić o połączeniu ze sobą trzech języków programowania: HTML, CSS i JavaScript. HTML jest językiem relatywnie prostym i wiele osób niezwiązanych z programowaniem może znać jego podstawy (i wykorzystywać je na przykład do pogrubiania treści postów czy wpisów na blogu). CSS odpowiada za styl witryny, JavaScript zaś za funkcje, które są na niej dostępne dla użytkownika.
JavaScript jest kwestią, w którą warto wejść głębiej, ponieważ, żeby móc skutecznie tworzyć dynamiczne, atrakcyjne dla użytkowników strony internetowe, niezbędne jest zazwyczaj korzystanie z bibliotek udostępnianych dla tego języka programowania. Do takich zastosowań, jak tworzenie interfejsów użytkownika czy aplikacji webowych, stosuje się m.in. takie biblioteki, jak React czy Angular. Popularność zdobywa też biblioteka Vue. To zresztą wciąż nie wszystko, ponieważ, poza znajomością kluczowych języków programowania i bibliotek, przydatne są także inne narzędzia, niezbędne to prawidłowego wdrażania nowoczesnych rozwiązań, a także skutecznej pracy w zespole (czyli między innymi na przykład Git, czyli rozproszony system kontroli wersji).