Kilka ciekawych miejsc w Zgierzu

Kilka ciekawych miejsc w Zgierzu

Zgierz to ponad 56-tysięczne miasto położone nad rzeką Bzurą. Należy administracyjnie do województwa łódzkiego i stanowi siedzibę powiatu zgierskiego. Miasto przylega do Łodzi tworząc z nią aglomerację łódzką. Aby dowiedzieć się więcej o tym co aktualnie dzieje się w mieście i poczytać wiadomości Zgierz warto przyjrzeć się temu co ma do zaoferowania portal mojzgierz.pl. Z czego jednak słynie Zgierz i co warto w nim zobaczyć?

​Muzeum Miasta Zgierza

Osoby, które interesuje historia powinny koniecznie zajrzeć do budynku muzeum znajdującego się na ulicy gen. J. H. Dąbrowskiego. W ofercie muzeum znajduje się około 5 000 eksponatów dotyczących historii miasta i powiatu, a także czasów teraźniejszych. Muzeum podzielone jest na poszczególne sekcje, które dotyczą takich dziedzin jak archeologia, etnografia, historia oraz sztuka i numizmatyka.

​Stary Rynek w Zgierzu

Plac Jana Pawła II to inna nazwa Starego Rynku w Zgierzu. Co tam ciekawego znajdziemy? Na początek wita nas przy wejściu na rynek charakterystyczny pomnik przedstawiający małego jeżyka trzymającego w swoich dłoniach herb miasta – wysokość pomnika to trochę ponad 1 metr. Ten niepozorny pomnik stał się przez lata symbolem miasta i po dziś dzień stanowi ciekawą wizytówkę Zgierza. Nawiązuje on do bajki „Przygody jeża spod miasta Zgierza”, która to bajka została napisana przez poetkę Wandę Chotomską. Na rynku znajdziemy okazały gmach ratusza, który powstał w latach między rokiem 1824 i 1827. W ostatnim roku budowy na jego wieży umieszczono zegar. Dzisiaj przeznaczenie ratusza nie zmieniło się przez lata – to wciąż miejsce w którym urzędują władze miasta.

​Kościół Św. Katarzyny w Zgierzu

Interesującym zabytkiem sztuki sakralnej jest wybudowany w latach 1910-1924 kościół w stylu neogotyckim. Jednak historia tego kościoła sięga wiele lat wstecz. Już w roku 1231 istniał w tym miejscu drewniany, niewielki kościółek Św. Mikołaja. Miejsce można obejrzeć przy okazji zwiedzania ratusza, bo znajduje się zaraz obok. Na tle miasta góruje ze swoją 60-metrową wieżą.

​Park Kulturowy Miasto Tkaczy

Mówiąc o Zgierzu nie można zapomnieć o jego historii związanej z przemysłem tkackim. Jest to historyczna dzielnica miasta, która powstała w latach od 1821 do 1830 roku. Na obszarze parku kulturowego udało się zachować około 30 doskonale wyglądających domów tkaczy. Cała dzielnica stanowi więc swoisty skansen w którym udało się zachować unikatowy wygląd ówczesnych budynków z drewna. Zwiedzając dzielnicę i poszczególne domy można zaznajomić się z bogatą historią miasta.