Jak samodzielnie uszyć fartuszek dla dziecka?

Fartuszek kuchenny dla dziecka przydaje się w bardzo wielu sytuacjach. Najczęściej dzieci potrzebują ich do przedszkola lub do szkoły, gdy prowadzone są zajęcia kulinarne. Fartuszek będzie także dobrym prezentem dla tych dzieci, które lubią spędzać czas z rodzicami w kuchni. Nie wszyscy wiedzą o tym, że taki fartuszek można szybko i prosto uszyć samodzielnie w domu.

Co będzie nam potrzebne do uszycia fartuszka kuchennego dla dziecka?

Aby uszyć fartuszek kuchenny dla swojej pociechy wystarczy mieć najprostszą maszynę do szycia. Do wykonania tego projektu wystarczy przeciętna znajomość obsługi maszyny do szycia i podstawowe ściegi. Oprócz tego potrzebna będzie nam tkanina, taśma na troczki, nici, nożyczki, ołówek, linijka i żelazko. Przyda się także forma fartuszka, którą z powodzeniem przygotujemy samodzielnie.

Z czego uszyć fartuszek kuchenny?

Szukając materiału na fartuszek powinniśmy skoncentrować się na tkaninach, gdyż nie ma tutaj potrzeby stosowania elastycznych dzianin. Tkanina nie powinna być za cienka. Idealnym wyborem będzie 100% bawełna pościelowa, sprawdzą się również poliestry czy elanobawełna. Wybierając tkaninę na fartuszek warto postawić na wesoły wzór z motywem typowo dziecięcym albo kuchennym. Jako troczki wykorzystujemy taśmę bawełnianą typu jodełka. Jeśli chcemy możemy je wykonać również tego samego materiału, co część główną fartuszka, jednak jest to dużo bardziej pracochłonne rozwiązanie.

Jak wygląda szycie fartuszka dla dziecka?

Na początek musimy przygotować sobie formę na papierze. Jest to bardzo proste. Szyjąc fartuszek dla dziecka w wieku przedszkolnym powinniśmy wyciąć prostokąt o wymiarach około 40 cm szerokości i 50 centymetrów wysokości. Taki prostokąt składamy na pół wzdłuż dłuższego boku i przy górnym rogu rysujemy półkola z pomocą małego spodka kuchennego. Na łuku warto zrobić także nacięcia pod kątem prostym, żeby fartuszek lepiej się układał. Naszą formę odrysowujemy na tkaninie i wycinamy. Przygotowujemy sobie także dwa krótkie troczki na górę i dłuższe na boki. Bardzo ważnym etapem wyprzedzającym szycie będzie prasowanie. Naszą wyciętą formę zaprasowujemy z każdej strony podwójnie na szerokość stopki czyli około 1 cm. Ten zabieg bardzo nam ułatwi późniejsze szycie. Na maszynie ustawiamy ścieg prosty niezbyt gęsty i najpierw podwijamy dół fartuszka a następnie łukowate boki. Na koniec podwijamy górę, jednocześnie podkładając i przyszywając krótsze troczki. To samo robimy z bokami. Można powiedzieć, że nasz fartuszek jest już prawie gotowy. Jeśli chcemy możemy też z przodu doszyć niewielką kieszonkę. Na koniec fartuszek dokładnie prasujemy.

Dodaj komentarz