Jak dbać o zabawki dla dzieci?

Niektóre zabawki dla dzieci, zwykle niestety te najlepsze i zarazem droższe, potrafią być wprost niezniszczalny. Okres ich żywotności zależy jednak częściowo od tego, jak maluch będzie się nimi obchodzić i jak będzie się o nie dbać. Nawet zabawki dziecięce wymagają pielęgnacji i okazjonalnej konserwacji. Nie należy ich pozostawiać samym sobie i wierzyć w to, że nic złego im się nie stanie. To normalne, że w trakcie codziennych intensywnych zabaw maskotki się brudzą, niektóre elementy puzzli giną bezpowrotnie wśród innych przedmiotów, a zabawkowe samochodziki ulegają zniszczeniu. Podobnych sytuacji nie da się całkowicie uniknąć, ale można próbować im zapobiegać. Warto to zrobić.

Jeżeli zabawka ma służyć dziecku przez dłuższy czas, musi być wykonana z odpowiedniego dla niej materiału. Na ogół dość dobrej jakości akcesoria o wysokiej użyteczności tworzy się z gumy, plastiku oraz silikonu. Wszystkie te materiały nie sprawiają trudności przy pielęgnacji czy konserwacji. Łatwo można o nie zadbać, a nawet jeśli wskutek zabawy coś się z nimi stanie, łatwo można też będzie doprowadzić je ponownie do stanu użyteczności. W co niektórych zabawkach dziecięcych występują też drobne elementy metalowe, jednakże akurat one nie są w nich wskazane. Metal to mało komfortowy materiał dla skóry. Bywa zimny i totalnie nieprzyjemny w dotyku, a jeszcze do tego bywa i tak, że jest na tyle ostro wykończony, iż dzieci mogą się nim zranić. Na zakupach warto więc dokładnie przyjrzeć się temu, w jaki sposób wykonano zabawki dla dzieci. Jeżeli będą mieć one chociażby drobne elementy metalowe, lepiej ich nie kupować i poszukać czegoś innego.

Sporo mówi się teraz o tym, jak ważne jest to, aby rezygnować z używania plastiku. Niestety, ale rzeczywiście jest to materiał, który szkodzi środowisku. Jako że jednak ma on swoje niewątpliwe atuty, wciąż wykonuje się z niego liczne zabawki dziecięce, bo to właśnie w nich sprawdza się on wprost idealnie i dosłownie nie ma sobie równych. Plastik jest materiałem tanim. Wpływa więc na ostateczną cenę produktu i sprawia, że może ona okazać się zaskakująco niska. O plastik łatwo też się dba. Wykonane z niego zabawki bez trudu można zawsze wyczyścić, nie używając przy tym żadnych wymyślnych czy specjalistycznych środków. Wystarczy po prostu umieścić je w misce z ciepłą wodą i niewielkim dodatkiem delikatnego mydła, a następnie przetrzeć szmatką, spłukać raz jeszcze czystą wodą i wytrzeć do sucha. W podobny sposób można postępować z zabawkami gumowymi. Na nie trzeba jednak nieco bardziej uważać, ponieważ to na ich powierzchni lubi gromadzi się pleśń, która zagraża niestety zdrowiu maluszków – z tego względu gumowe zabawki dla dzieci zawsze powinny być przechowywane w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności, na pewno nie w łazienkach.

Jeżeli natomiast komuś zależy mimo wszystko na zakupie bardziej ekologicznych zabawek dziecięcych, tych niewykonywanych z plastiku, powinien on zwrócić uwagę na artykuły drewniane – ostatni hit na rynku artykułów dziecięcych. Drewno to naprawdę świetny materiał. Tworzy się z niego bezpieczne, trwałe i mocno zróżnicowane zabawki, czyli różnego rodzaju klocki, układanki albo nawet koniki na biegunach czy pajacyki. Jak jednak zadbać o tego typu wyroby? Na pewno nie należy ich czyścić tak samo jak zabawek plastikowych czy gumowych. Zabawek drewnianych nie wolno bowiem przemoczyć. Zaleca się je czyścić wyłącznie specjalnie dopasowanymi do nich środkami, czyli preparatami przeznczonymi do czyszczenia drewna. Bardzo dobrym sposobem na odświeżenie drewnianych zabawek będzie też delikatnie odkurzenie ich przy pomocy np. myjki parowej. Ta metoda pozwoli zdezynfekować wyroby, na których dzięki temu na pewno nie będą rozwijać się żadne drobnoustroje.

Tak naprawdę najtrudniejsze w pielęgnacji i czyszczeniu okazują się pluszowe i materiałowe zabawki dla dzieci. W ich przypadku powyżej opisane metody totalnie się nie sprawdzą. Tego rodzaju zabawki najlepiej prać po prostu w pralce w odpowiednio niskiej temperaturze i przy użyciu bardzo delikatnych, najlepiej naturalnych środków piorących.

Dodaj komentarz