Jak radzić sobie z upałem?

Wszyscy czekamy na lato i upalne dni. Jednak często, kiedy przychodzą, denerwujemy się, szukając odrobiny cienia i chłodnego miejsca. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tymi upalnymi dniami, a oto kilka z nich.

Pij dużo wody

W gorące dni pocisz się znacznie bardziej, co oznacza, że Twoje ciało ma większe zapotrzebowanie na płyny. W te upalne dni należy pić dużo wody, najlepiej mineralnej. Staraj się unikać napojów alkoholowych, ponieważ powodują one szybsze wydalanie płynów z organizmu.

Ochłodź się zimną wodą

Moczenie rąk i stóp pod zimną bieżącą wodą może świetnie ochłodzić. Można również wykonać okład na szyję z ręcznika namoczonego w zimnej wodzie. W upalne dni warto trzymać w lodówce zamrożone kostki lodu, za pomocą których można się ochłodzić, masując je w skórę.

Załóż kapelusz

Po krótkim czasie przebywania w pełnym słońcu można odczuwać nieprzyjemny ból głowy. Pamiętaj, aby chronić swoją głowę. Może to być kapelusz, czapka lub szalik. Ochronisz swoją głowę i będzie Ci chłodniej.

Znajdź trochę cienia

Te upalne dni należy wykorzystać, aby uchwycić przyjemny kolor skóry. Nie chodzi o leżenie na słońcu przez cały dzień i palenie się. Wybierając się na plażę, warto zabrać ze sobą parasol, aby od czasu do czasu ochłodzić się w cieniu i tym samym uniknąć nieprzyjemnych poparzeń słonecznych.

Nie przesadzaj z ćwiczeniami

To może być dobry sposób, aby spalić niechciany tłuszcz szybciej, ale niestety, nadmierny wysiłek fizyczny w gorące dni może doprowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, rób to raczej wieczorem niż w ciągu dnia. Absolutnie to nie dotyczy pływania w basenie z zimną wodą.

Klimatyzacja

Warto postawić na klimatyzację, która w upalne dni jest jak ratunek. Jeśli nie masz klimatyzacji, zawsze możesz wspomóc się wentylatorem. O wiele lepiej pracuje się, gdy wiatr wieje na twarz.

Zrób sobie sjestę

W krajach, gdzie dzienne temperatury przekraczają 30 stopni, normą jest tzw. sjesta w ciągu dnia. Wysokie temperatury przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Jeśli trudno Ci znieść wysokie temperatury na zewnątrz, zdrzemnij się lub się zamknij w klimatyzowanym pomieszczeniu z ciekawą książką, lub filmem, który od dawna chciałeś obejrzeć.

Weź prysznic i napij się gorącej herbaty

Branie gorącego prysznica to sztuczka, która uchroni Cię przed upałem na całe trzydzieści minut. Chodzi o to, aby zrównoważyć temperaturę ciała i powietrza. Po gorącym prysznicu temperatura w mieszkaniu nie będzie już tak nie do zniesienia.

Sekret gorącej herbaty (ale tylko zielonej) polega na tym, że zawiera ona elementy, które obniżają temperaturę ciała i aktywują się dokładnie wtedy, gdy herbata jest gorąca.

Dodaj komentarz