Instalacja fotowoltaiczna – kwestie bezpieczeństwa

Instalacja fotowoltaiczna – kwestie bezpieczeństwa

Istnieje wiele źródeł informacji związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Niektóre podają informacje o niebezpieczeństwie związanym z użytkowaniem paneli słonecznych. Przeprowadzono wiele niezależnych badań takich instalacji i okazało się, że informacje o niebezpieczeństwie są nieprawdziwe.

Niezależne instytucje z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii przeprowadziły szczegółowe badania, w wyniku których okazało się, że zaledwie drobny odsetek instalacji uległ uszkodzeniu, które było rezultatem pożaru lub działania wysokich temperatur. Innymi słowy można stwierdzić, że urządzenia wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznych, są wydajne i bezpieczne w użytkowaniu.

Jakie są przyczyny awarii instalacji fotowoltaicznych

W wyniku badań wykazano, że rzadko mamy do czynienia ze szkodami spowodowanymi przez wadliwe elementy instalacji. Jeśli pojawiły się jakiekolwiek uszkodzenia wynikające z działania ognia lub wysokich temperatur to zostały one spowodowane przez czynniki zewnętrzne lub błędy o charakterze montażowym. Oznacza to, że niezwykle istotną sprawą jest skorzystanie z usług firmy montażowej posiadającej wieloletnie doświadczenie branżowe.

Warto też wspomnieć, że bezpieczeństwo paneli stosowanych w instalacjach fotowoltaicznych znacznie rośnie. W przypadku ich uszkodzenia rzadko kiedy dochodzi do pożaru. Najczęstsze skutki takich wad to zmiana koloru lub odkształcenie elementu spowodowane przez jego nagrzewanie.

Łuki elektryczne i niebezpieczeństwo związane z nimi

Korzystanie z usług sprawdzonych ekip montażowych jest istotne, ponieważ w wyniku złego montażu instalacji fotowoltaicznej, może pojawić się łuk elektryczny. Generalnie łuki elektryczne powstają w przypadku stosowania wtykowych łączników DC pochodzących od różnych firm. W związku z tym większa liczba punktów łączenia powoduje większe ryzyko pożaru. Można je zniwelować praktycznie do zera stosując łączniki pochodzące od jednego producenta.

Profesjonalny montaż, uruchomienie oraz regularne przeglądy i kontrole instalacji fotowoltaicznych gwarantują wieloletnie bezpieczne i niezawodne działanie takiego sprzętu.

Dodaj komentarz