Czy instalacje fotowoltaiczne działają dobrze zimą?

Czy instalacje fotowoltaiczne działają dobrze zimą?

Działanie paneli fotowoltaicznych polega na ich naświetlaniu promieniami słonecznymi. W okresie zimowym słońce świeci w Polsce znacznie krócej i mniej intensywnie. Czy mimo to instalacje są w stanie produkować energię elektryczną tak, aby zaspokoić potrzeby swoich użytkowników. Okazuje się, że pomimo mniejszej ilości słońca, panele takie nadal są w stanie produkować energię.

Wiele osób błędnie uważa, że wydajność paneli fotowoltaicznych w porze zimowej jest nieduża i niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb osób lub firm korzystających z nich. Okazuje się jednak, że panele takie działają w porze zimowej, pod warunkiem, że są odśnieżone.

O czym warto pamiętać?

Oczywiście panele fotowoltaiczne są w stanie wytwarzać energię zimą, jednak ich wydajność jest znacznie mniejsza w porównaniu z miesiącami letnimi. Szczególnie w grudniu i styczniu panele takie produkują najmniej energii, gdy słońca jest najmniej. Z drugiej strony moduły zwiększają swoją sprawność, gdy ich temperatura jest niska. W przypadku pochmurnego, zimowego dnia braki energetyczne są automatycznie pobierane z sieci. Pomimo słabszej wydajności zimowej, warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne, które nadal produkują prąd (słabiej, ale jednak produkują), a dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania nadwyżek prądu, który został wyprodukowany i przekazany do zakładu energetycznego w porze letniej.

Innymi słowy w perspektywie rocznej instalacje fotowoltaiczne produkują sporo prądu, który powinien zaspokoić całoroczne potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy. Można więc na tym sporo zaoszczędzić i zyskać.

Sprawność paneli fotowoltaicznych w śniegu i mrozie

Panele fotowoltaiczne są montowane pod specjalnym kątem, aby zalegający na nich śnieg sam spadał na podłoże. Oznacza to, że odśnieżanie nie jest konieczne. Jeśli jednak ktoś chce to zrobić to należy korzystać ze specjalnej szczotki oraz trzeba odśnieżać panele delikatnie, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Wiadomo, że wysokie temperatury nie działają korzystnie na panele fotowoltaiczne, chociaż producenci wprowadzają wiele zabezpieczeń, które sprawiają, że są one odporne na duże ciepło. W przypadku mrozu panele takie nie tylko nie są narażone na uszkodzenie, ale bardzo niskie temperatury mogą wręcz poprawić ich sprawność. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz